Marek Gajewski

833880ed6a3b90f3e9942b1f9d01cad0-IMG_0954mniejsze-prostokat

Od 1980 r. sędzia jeździectwa w dyscyplinach A, B, C, D (ujeżdżenie, skoki, WKKW i powożenie). W swojej karierze doszedł do klasy państwowej, sędziując w Polsce na zawodach wszystkich szczebli, wielokrotnie na zawodach ujeżdżeniowych i WKKW w Czechach, a ostatnio na Mistrzostwach Republiki Czeskiej Amazonek w Damskim Siodle. Komentator jeździeckich pokazów i zawodów sportowych – m.in. wielokrotnie Mistrzostw Polski Środowisk Twórczych, Harcerskich Mistrzostw Polski, czy Mistrzostw Polski Amazonek w Damskim Siodle, których był również współorganizatorem i sędzią. Wykładowca we wrocławskim Policealnym Studium Hodowli Koni „EQUUS”.

W 1977 roku założył Specjalistyczny Zakład Ślusarski, w którym do chwili obecnej wyrabia akcesoria do jazdy konnej (m.in. kiełzna jeździeckie, zaprzęgowe, SM, historyczne). Opracował i opatentował (jedyny w Polsce patent na kiełzno) konstrukcję wędzidła SM (stal-mosiądz), a także kopię konstrukcji lancy francuskiej wz. 1913, która według opinii Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, jest najbardziej zgodna z pierwowzorem historycznym. Lance jego produkcji używane są m.in. przez Szwadron Reprezentacyjny WP.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż kiełzna historyczne, które wyszły spod ręki Marka Gajewskiego zostały wykorzystane w filmach „Quo Vadis”, „Ogniem i Mieczem”, „Stara Baśń” oraz filmie francuskim „Pułkownik Chabert”.

Artykuły

Lista autorów