En

Strona Główna > Drogi i ścieżki > Cytaty

Cytaty

ABig ANormal ASmall

dodano: 03.11.2009


Cytaty

W tym dziale archiwizujemy dla Was cytaty ze strony głównej hipologii wraz z dalszymi kierunkowskazami do włóczęgi po świecie koniarskich perełek.11.„Zrozumieć konia, to zrozumieć jak KOŃ rozumie NAS."

Wiosnę sygnalizujemy cytatem z wykładu Krzysztofa Skorupskiego, wygłoszonego podczas pierwszego zjazdu Uniwersytetu Pro Hipico Bono. Checie wiedzieć dlaczego, o co chodzi i co tam więcej było? Zapraszamy na zajęcia, jeszcze można się zapisać! Drugi zjazd 4-6 kwietnia, kolejne będą już zamknięte, czyli tylko dla uczestników, którzy byli na zjazdach 1 i 2.

Fejsbukowicze mogą śledzić informacje na bieżąco na profilu Pro Hipico Bono. Zapraszamy!

 

10. Najwyższy czas na drugą staroć stajenną!

Ten tekst znalazł się w książce podpułkownika d'Endrody'ego - książce pisanej w niewoli rosyjskiej, a kończonej w gościnnych progach Badminton House u diuka Beaufort. Pozycja ta, uznawana za klasyczną, bywa dostępna w języku angielskim w internecie pod tytułem "Give your horse a chance". Autor był jednym z najbardziej znanych jeźdźców węgierskich, szkoleniowcem i członkiem kadry olimpijskiej.
 

9. Na okres świąteczno-noworoczny proponujemy powrót do tradycji i poczytanie starej dobrej Instrukcji ujeżdżania koni z 1936 r. :

Ilość codziennej pracy konia stanowi jego zaprawę i dlatego powinna ona być dostosowana do siły, odżywiania i wieku konia.

Brak ruchu szkodzi koniowi, bo odzwyczaja go od wykonywania większych wysiłków, natomiast zbyt wygórowane wymagania niszczą organizm i nogi, psując jednocześnie temperament.

Przed rozpoczęciom każdej codziennej pracy właściwej należy konia rozprężyć. (...) Każda codzienna lekcja musi być rozłożona w taki sposób, aby trudniejsze ćwiczenia stopniowo następowały po łatwiejszych, a nowe zawsze były stosowane przed samem jej zakończeniem. Przy zakończeniu lekcji konie nie powinny być przemęczone. (...) Przed odprowadzeniem koni do stajni należy je oprowadzać przynajmniej tyle, aby ich oddech stał się zupełnie spokojny.

Ilość pracy należy zwiększać bardzo wolno i stopniowo, trzymając się zasady, iż lepiej jest nie dokończyć pracy nad koniem niż go przemęczyć.

Należy stale pamiętać, że najuciażliwszą i najbardziej wyczerpującą pracą dla konia jest ciężar, który nosi.

Tylko konie normalne zaprawione do pracy, odżywiane i pielęgnowane osiągają dobry stan, co się uwidocznia sierścią lśniącą (u koni w dobrym stanie sierść lśni również w zimie, gdy jest długa), zaznaczonemi mięśniami, wesołym wzrokiem, konie takie nie są przetłuszczone, ale jednocześnie nie mają zapadniętych boków (słabizny), jak również rozdętych zwisających brzuchów, mają wyrobiony oddech, chętnie zjadają obrok i dobrze trawią.”

 

8. "Koń jest jak skrzypce: najpierw trzeba go dobrze nastroić. Jak już będzie dobrze nastrojony, to trzeba na nim dobrze grać!"

Tym razem nie znamy autora tych słów. Jeśli ktoś zna źródło, redakcja będzie wdzięczna za informację!

 

7.


Ten cytat otwiera serię "staroci stajennych" - wisiał gdzieś kiedyś w jakiejś stajennej gablocie w takiej oto postaci :) Niech znów zainspiruje.

A słowa te wypowiedział Rudolph G. Binding, niemiecki pisarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Studiował prawo i medycynę, był dżokejem i hodowcą koni wyścigowych, a powyższy fragment i inne swoje refleksje na temat koni i jazdy konnej zebrał w książce "Reitvorschrift fuer eine Geliebte", czyli "Instrukcja jeździecka dla ukochanej" (w sieci dostępna w angielskim tłumaczeniu pt. "Equestrian hymn for the beloved").

 

6. „Jednym z największych nieporozumień jest założenie, że osoba odnosząca sukcesy na zawodach to automatycznie dobry szkoleniowiec.”

Są to słowa Arthura Kottasa Heldenberga, byłego berajtra Hiszpańskiej Szkoły Jazdy w Wiedniu.

 

5. „Pracę pod siodłem zawsze należy zaczynać w stępie. Nawet wówczas, gdy przed dosiadaniem koń został wylonżowany. Powtarzam, że każdą lekcję rozpoczynamy stępem. Bowiem koń w stępie na oddanych wodzach najłatwiej się rozluźnia. Ponadto dla wytwarzania się mazi w torebkach stawowych u zastanego w stajni konia jazda rozpoczęta stępem jest nie tylko pożyteczna, lecz w tym aspekcie zgoła konieczna. (...)

Przy tej okazji jeszcze słów kilka o wspomnianym wcześniej procesie „smarowania” w stawach. Na skutek postoju w stajni stawy tają się suche i mało elastyczne. Dopiero wraz z ruchem rozpoczyna się produkcja mazi stawowej. Proces ten trwa 10 do 20 minut. Dlatego konie po wyjściu z boksu winny najpierw poruszać się czas jakiś w stępie, a dopiero potem w rozluźniającym kłusie.Lista komentarzy
Nick: Wojciech Mickunas
Data: 05.01.2012
Przypadkowo trafiłem na taki cytat : Wielu jeźdźców uważa się za dobrych , ponieważ od dawna jeżdżą źle . Autorem jest płk. Lucas (Francja)