En

Strona Główna > Chów i hodowla > Żywienie

"Słodkie" pasze wpływają negatywnie na trening młodych koni

ABig ANormal ASmall

dodano: 20.11.2009


500-9a3a17df30c474088dc276cb83cb7945-04

Informacja Science Daily z 19.08.2008 r. „Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym w Montanie wykazało, że trening młodych koni może być łatwiejszy, jeśli na pewien czas odstawi się słodkie pasze. Badaniom z wykorzystaniem krokomierzy, zegarków oraz bandaży poddana była grupa dwuletnich koni”.Dostępna w handlu mieszanka kukurydzy, owsa, jęczmienia i melasy, zwana „słodkim ziarnem”, daje błyszczącą sierść oraz energię, dzięki czemu konie zyskują na atrakcyjności dla potencjalnych kupców, jak twierdzi Jan Bowman, specjalistka ds. żywienia zwierząt na Uniwersytecie w Montanie.

Jednak dodatkowa energia dostarczana przez „słodkie ziarno” we wczesnej fazie treningu spowodowała, że konie biorące udział w badaniach były bardziej nieposłuszne i lękliwe, niż konie żywione samym sianem. Konie karmione ziarnem potrzebowały więcej czasu, żeby zaakceptować siodło. Łatwiej się płoszyły. Więcej wierzgały i uciekały podczas treningu.

Bowman wyjaśniła, że wczesna faza zajeżdżania, trwająca zwykle około 30 dni, daje młodym koniom podstawy niezbędne do bardziej zaawansowanego szkolenia. Uczą się one na przykład przesuwać się w bok na komendę, czy przestawiać nogi w dowolnym kierunku.

W swojej pracy złożonej do „Journal of Animal Science”, Wade Black pisze: „Wyniki badania sugerują, że osoby szkolące konie, a poddane presji czasu, mogą osiągać lepsze efekty, jeśli we wczesnej fazie zajeżdżania nie będą podawać dodatkowego źródła energii z paszą”.

Wade Black – trener koni i specjalista ds. zajeżdżania koni na Uniwersytecie w Montanie i jeden z absolwentów zajęć z żywienia koni prowadzonych przez Jan Bowman – jeszcze w trakcie studiów wymyślił, aby zrealizować takie badanie. Latem 2007 r. Bowman i Black przeprowadzili eksperymenty, a w czerwcu 2008 r. Wade Black przedstawił uzyskane w nich wyniki na forum Amerykańskiego Stowarzyszenia Zoologicznego. Wciąż trwają prace nad analizą niektórych danych pod kątem wpływu ziarna na poziom adrenaliny u koni będących w treningu.

W badaniu brało udział 12 blisko spokrewnionych koni rasy quarter horse, pochodzących z jednej stajni. Wade Black szkolił konie przez trzy tygodnie, pięć dni w tygodniu, na terenie specjalnego obiektu uniwersyteckiego. Połowa koni karmiona była wyłącznie sianem, którego skład to mieszanka traw i lucerny. Pozostałe konie oprócz siana dostawały ok. 2 kg „słodkiego ziarna” dziennie. Obie grupy miały swobodny, nieograniczony dostęp do siana i do wody.

Każdy koń wyposażony był w krokomierz dostosowany do jego długości kroku i przymocowany bandażem do lewej przedniej nogi powyżej nadgarstka. Poza tym w badaniu wykorzystano urządzenie łączące zegarek z monitorem pracy serca, który zwisał z siodła. Urządzenie to pokazywało minimalne, maksymalne i średnie tętno rejestrowane przez elektrodę.

Wade Black prowadził trening przez 30 do 40 minut dziennie, nie wiedząc, które konie jadły ziarno, a które nie. Następnie Bowman i Black mierzyli tętno i ilość kroków wykonanych przez konia podczas treningu. Oceniali również zachowania takie jak posłuszeństwo, szybkość reakcji i nerwowość związaną z oddzieleniem od stada.

Konie, które jadły i siano i ziarno, trudniej znosiły oddzielenie od stada. Częściej rżały, były bardziej pobudzone i mniej podległe niż konie, które jadły samo siano.

Bowman podkreśla, że badanie to nie oznacza, że trenerzy powinni raz na zawsze przestawić konie na dietę bez ziarna. Mogą jednak rozważyć, czy nie warto obciąć ilości ziarna podczas pierwszych tygodni zajeżdżania.

„Nie chcemy sugerować, że w celu uzyskania dobrego zachowania należy konia zagłodzić” – powiedziała Bowman – „Nie o to tu chodzi”.

W swojej pracy Wade Black napisał, że „Konie dosiadane przez mniej doświadczonych jeźdźców muszą być spokojne i łatwe w obsłudze, a cechy te można w większym stopniu wypracować dzięki bardziej skutecznej pierwszej fazie zajeżdżania.”

Bowman stwierdziła, że wszystkie konie biorące udział w badaniu przybrały w tym czasie na wadze, niezależnie od tego czy jadły samo siano, czy też siano i ziarno.

Montana State University (2008, August 19). Sweets Make Young Horses Harder To Train, Study Finds. ScienceDaily. Pobrano 19 października 2009 r. ze strony http://www.sciencedaily.com/releases/2008/08/080815170625.htm Zdjęcia


Lista komentarzy
Nick: gab
Data: 07.11.2010
3 gwiastki bo ten kon jest gupi ale ladny