Strona Główna > Chów i hodowla > Dobrostan

Czysty sport na prochach - petycja

ABig ANormal ASmall

dodano: 11.12.2009


500-3dbaed2b609568be2e97d403c04c3d70-Czysty_sport_na_prochach

Poniżej zamieszczamy treść petycji przeciwko liście progresywnej i zachęcamy do składania podpisów na stronie http://www.no-fei.com/. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko w polu pierwszym, a w drugim adres e-mail – to są pola obowiązkowe. Adres e-mail nie będzie wyświetlany na liście nazwisk. Opcjonalnie można też podać swój adres www w polu trzecim.Petycja

Sygnatariusze petycji domagają się od Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI odstąpienia od postanowień tzw. "Listy Progresywnej". Zezwolenie na udział w zawodach konia będącego pod wpływem środków przeciwbólowych stanowi naruszenie ustawy o ochronie zwierząt. Żądamy od FEI, by dobrostan koni ponownie stał się centralnym tematem jej działań – bezwzględnie i ze skutkiem natychmiastowym.

Czym jest “Lista Progresywna”?

Lista Progresywna została ustanowiona przez delegatów na Zebraniu Generalnym FEI 19 listopada 2009. Stanowi ona wykaz leków dopuszczonych do podawania koniom startującym w zawodach.
W skrócie: Lista Progresywna zezwala od 1 stycznia 2010 na podawanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych w takich dawkach, że do startów będą dopuszczane również chore konie. W wielu krajach świata stanowi to naruszenie obowiązujących ustaw o ochronie zwierząt.
W Europie przeciwko liście wypowiedziały się liczne krajowe związki jeździeckie, wyrażając nadzieję, że FEI odstąpi od zawartych w niej postanowień.

Aktualizacja:

FEI oświadczyła w dniu 1.12.2009, że z uwagi na zaistniałą potrzebę dyskusji Lista Progresywna wejdzie w życie dopiero 5 kwietnia 2010. Dlatego też niniejsza petycja pozostanie online również w przyszłym roku, mniej więcej do lutego/marca.

Inne materiały na ten temat na Hipologii:

Czysty sport na prochach - opinia lekarza weterynarii
Czysty sport na prochach - wstęp

Linki zewnętrzne:

Petycja przeciwko liście progresywnej, również po polsku.
Wątek na forum Hipologii
Relacja PZJ
Oświadczenie Brytyjskiej Federacji Jeździeckiej (po angielsku)
Artykuł w Horse and Hound (po angielsku)

Pytania i odpowiedzi dotyczące listy progresywnej (po angielsku)
Kolejne artykuły przedstawiające opinię lekarzy weterynarii: 1 oraz 2 (po angielsku)

Co działo się podczas Walnego Zgromadzenia FEI (po angielsku)Zdjęcia