Strona Główna > Chów i hodowla > Dobrostan

Czysty sport na prochach - opinia lekarza weterynarii

ABig ANormal ASmall

dodano: 11.12.2009


500-77ee032b2ab74de8bea591eb046ec360-Czysty_sport_na_prochach

W związku z przyjętym przez FEI projektem wycofania sześciu środków używanych w lecznictwie weterynaryjnym, z listy substancji zakazanych w sporcie jeździeckim, warto przybliżyć zainteresowanym, jakie środki mają zostać dopuszczone przez FEI pomimo negatywnych opinii narodowych federacji jeździeckich (w tym również polskiej):Acetylcysteine (ACC) jest to lek mukolityczny, rozrzedzający wydzielinę zapalną w drogach oddechowych – przewodach nosowych, tchawicy i oskrzelach. Stosowany z powodzeniem w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych oraz w zatruciu acetamidofenem (Paracetamol). Zwierzę przyjmujące ACC nie powinno być narażone na zadyszkę i zmęczenie, skutkujące przyspieszeniem częstości oddechu. W czasie leczenia należy unikać sytuacji podwyższających ciśnienie krwi, gdyż automatycznie powoduje to zwiększenie produkcji przesięku do dróg oddechowych. W skrajnych przypadkach takie działanie może doprowadzić do skurczu oskrzeli i zapaści oddechowej. Podczas podawania ACC koń powinien być na lekkostrawnej diecie. Posiłki należy podawać mu wówczas 3 razy dziennie i o stałych porach.

Laktanase inj. – enzym wiążący kwas mlekowy (dichloroacetat) – jest lekiem zmniejszającym gromadzenie kwasu mlekowego w mięśniach. Stosuje się go w leczeniu nużliwości mięśni, przy tężcu, zaburzeniach naczyniowych i trudnościach w odpływie chłonki z kończyn. Nie jest lekiem obojętnym dla organizmu i jego stosowanie odbywa się pod kontrolą lekarską. W trakcie kuracji i po jej zakończeniu, zaleca się lekki trening, wykluczając zawody sportowe, ponieważ lek zwiększa aktywność transaminaz, przyspiesza metabolizm i może również powodować neuropatie (zaburzenia działania nerwów obwodowych).

Flunixin meglumine (Finadyna, Flunimeg) to często używany niesterydowy lek przeciwzapalny (NLPZ, NSID) stosowany w problemach ortopedycznych i w leczeniu morzysk. Wykorzystywany jest także przy endotoxemii. Podczas leczenia zwierzę powinno otrzymywać dietetyczną karmę i nie może być w tym czasie narażone na stresy i wysiłek. Lek silnie drażni przewód pokarmowy, jak również utrudnia powstawanie skrzepu – wydłuża czas krwawienia, np. w przypadku urazu i powstania krwiaka, czy krwotoku z nosa.

Isoxsuprine – agonista beta-adrenergiczny – rozszerza naczynia, także naczynia włosowate w odżywie kopytowym. Środek ten może być stosowany w leczeniu ochwatu, ale należy zaznaczyć, iż zwiększa częstość tętna, powoduje silne wahania ciśnienia tętniczego, drażni przewód pokarmowy, zwiększa krwawienia i może doprowadzić do zapaści. Zwierzę przyjmujące ten lek nie powinno być narażane na sytuacje powodujące przyspieszenie akcji serca, lub podwyższenie temperatury wewnętrznej ciała.

Phenylbutazone (Butapirazol) NLPZ, NSID – patrz Flunixin.
Kwas salicylowy (aspiryna) NLPZ, NSID – patrz Flunixin.

Opis powyższych leków jednoznacznie wyklucza ich używanie u koni biorących udział w zawodach, gdzie czynniki takie jak stres adaptacyjny, zmiana profilu żywienia, przegrzanie organizmu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, częstości tętna i oddechów, nieregularność treningu, czy niewspółmierny wysiłek, są na porządku dziennym.

Nikt nie neguje wymienionych substancji jako środków leczniczych. To dobre leki i lekarze posługujący się nimi na co dzień ratują życie i zdrowie koni. Jednakże stosowanie ich w czasie zawodów i tuż przed nimi, może bardziej zaszkodzić zwierzętom niż im pomóc. Konie poddane premedykacji stają się mniej wrażliwe na ból i nie kontrolują zaistniałych podczas zawodów urazów, doprowadzając do uszkodzeń dużo poważniejszych, niż miałoby to miejsce bez podania środków farmakologicznych. W rezultacie schodzą z parkuru czy krosu dużo bardziej chore. Pourazowe krwiaki są wówczas dużo większe, a wynaczynienia między blaszkami okostnej – „rozepchane” krwią z krwawiącego naczynia – powodują powstanie dużych i bolesnych nakostniaków czy bukszyn.
Sądzę, iż wzorem naszej delegacji PZJ na Walnym Zjeździe w Kopenhadze 19 listopada 2009 r., środowisko jeździeckie powinno solidarnie zająć negatywne stanowisko wobec projektu FEI. Chodzi przecież o to, aby startować na zdrowym koniu, w uczciwej rywalizacji i z czystym sumieniem.

Kraków 6 grudnia 2009

Inne materiały na ten temat na Hipologii:

Czysty sport na prochach - wstęp
Czysty sport na prochach - petycja

Linki zewnętrzne:

Petycja przeciwko liście progresywnej, również po polsku.
Wątek na forum Hipologii
Relacja PZJ
Oświadczenie Brytyjskiej Federacji Jeździeckiej (po angielsku)
Artykuł w Horse and Hound (po angielsku)

Pytania i odpowiedzi dotyczące listy progresywnej (po angielsku)
Kolejne artykuły przedstawiające opinię lekarzy weterynarii: 1 oraz 2 (po angielsku)

Co działo się podczas Walnego Zgromadzenia FEI (po angielsku)Zdjęcia