Strona Główna > Hippika > Rollkur

Rollkur - wstęp

ABig ANormal ASmall

dodano: 28.01.2010


500-43cf88e21b83569829628175aafe02a6-ROLLKUR-stop

We współczesnym sporcie jeździeckim w pogoni za szybkim sukcesem, a także w pogoni za efektem ekonomicznym, duża część zaangażowanym w ten sport ludzi zbyt często przestaje zwracać uwagę na interes współuczestniczących w tym zwierząt. Przestaje respektować naturę tych zwierząt, „naginając” ją do partykularnych interesów człowieka.We współczesnym sporcie jeździeckim w pogoni za  szybkim sukcesem, a także w pogoni  za efektem ekonomicznym, duża część zaangażowanym w ten sport  ludzi zbyt często  przestaje zwracać uwagę na interes współuczestniczących w tym zwierząt.  Przestaje  respektować  naturę tych zwierząt, „naginając” ją do partykularnych interesów człowieka.

Konie z racji tego, że są całkowicie od ludzi zależne i „nie mają głosu”, traktowane są  często  przedmiotowo. Stosowane wobec nich postępowania w postaci wyrafinowanych  metod treningowych, skutkują cierpieniem tych zwierząt i narażają je na fizyczne uszkodzenia ciała, a także na niekorzystne zmiany i cierpienia psychiczne (opisuje  to zjawisko Gerd Heuschmann w książce wydanej przez Akademię Jeździecką „Gdyby Konie Mogły Krzyczeć").

Jedną z metod treningowych stosowanych ostatnio w konkurencji ujeżdżenia, budzącą coraz szerszą dyskusję i sprzeciw, jest metoda zwana: „rollkurem” lub hiperfleksją. Hipologia.pl jest w gronie tych, którzy rollkurowi mówią zdecydowanie NIE. W walce ze stosowaniem w treningu koni rollkuru naszym hasłem jest: „PRZYJACIÓŁ SIĘ NIE ROLUJE!”.

Liczymy na to, że prawdziwi  koniarze będą coraz liczniej protestować przeciwko odchodzeniu od klasycznych metod treningu koni, opartych na znajomości ich natury i na doświadczeniach wielu pokoleń, na rzecz metod pseudo-nowoczesnych, zupełnie nieuwzględniających anatomii i fizjologii tych wspaniałych zwierząt.

Więcej informacji na ten temat znajduje sie tutaj.

 

Osobom, organizacjom, które chciałyby się włączyć w naszą akcję "Przyjaciół się nie roluje" udostępniamy powyższe bannerki, które można podlinkować na swoich stronach i blogach do naszego działu o rolkurze: http://hipologia.pl/news/showList/id/83

Będziemy starali się na bieżąco dodawać artykuły, opinie i tłumaczenia w tym dziale, tak, by stał się dobrym źródłem wiedzy o tym problemie.

Czekamy też na Wasze informacje i komentarze, każda pomoc w propagowaniu tej akcji mile widziana. Lista komentarzy
Nick: Horse women
Data: 14.01.2012
Zgadzam się ! Jak można tak krzywdzić konie to ja nie rozumię ! Na konferencji we Wrocławiu był poruszony proszkę ten temat i fajnych rzeczy się można było dowiedzieć niech żałują Ci którzy nie byli bo na prawde warto było pojechać :)
Nick: West
Data: 09.10.2011
Czy to już jest rollkur? http://www.youtube.com/watch?v=inBmLC2lMRc&feature=youtube_gdata_player
Nick: miśka
Data: 19.03.2011
Zgadzam się z powyższym artykułem i oczywiście jestem PRZECIW . Niestety zawodnicy wyższych klas ujeżdżenia chcą rollkurem spowodować większą przepuszczalność konia na przejeździe. Widzą tylko tą jedną metodę, którą uważają za najskuteczniejszą. Jednak oglądając filmik zamieszczony na tej stonie z udziałem Pani Małgorzaty Morsztyn możemy zauważyć, że piaffy i pasaże przez nią wykonywane nie powodują bólu i cierpienia koni. Same się zbierają i decydują o stopniu tego zebrania. Bądźmy więc głosem tych koni i krzyczmy ,,NIE" ! rolowaniu.
Nick: miłośniczka koni
Data: 26.10.2010
Zgadzam się całkowicie! Bardzo, bardzo się ciesze że coraz częściej porusza się temat traktowania konia podmiotowo! Dziękuje za ten jak i inne artykuły.
Nick: chmurka
Data: 14.02.2010
Również popieram. Bardzo dobrze, że mówi się o tym, coraz powszechniejszym niestety, problemie. Konieczne jest poszerzanie wiedzy ludzi na ten temat, bo nadal jest ona niewielka, a przez oglądanie takich widoków (rollkur) na zawodach wysokiej rangi i stosowanie tej metody przez zawodników, ludzie zdając się uznawać takie zachowanie za właściwe zaczynają je naśladować. Tym bardziej cieszy fakt, że tak popularni i szanowani ludzie jak Pan Wojciech Mickunas poruszają ten problem, przyczyniając się do poprawy takiego stanu rzeczy.