Strona Główna > Hippika > Rollkur

Rollkur a przepisy

ABig ANormal ASmall

dodano: 20.02.2010


500-bf60b46412255bdc2c99393920e389ad-ROLLKUR-stop

Zainspirowani przez wydawnictwo Horses for Life, przedstawiamy wybrane fragmenty przepisów PZJ, warte szczególnego zapamiętania, czy może raczej przypomnienia. Patrząc bowiem na czworoboki można odnieść wrażenie, że przestrzegane są przede wszystkim przepisy mówiące o ubiorze zawodnika. A pozostałe...?Na początek - wstęp dotyczący wszystkich dyscyplin, na pewno znany wszystkim zawodnikom tak bardzo, że przypuszczalnie omiatają go tylko wzrokiem, szukając konkretnych zapisów. Warto jednak poświęcić mu chwilę uważnej lektury.

Polski Związek Jeździecki prosi wszystkie osoby zaangażowane w jakikolwiek sposób w sporty konne o przestrzeganie poniżej przedstawionego kodeksu oraz zasady, że dobro konia jest najważniejsze.
Dobro konia musi być zawsze i wszędzie uwzględniane w sportach konnych i nie może być podporządkowane współzawodnictwu sportowemu ani innym celom np. komercyjnym.

KODEKS POSTĘPOWANIA Z KONIEM

I. Na wszystkich etapach treningu i przygotowań konia do startu w zawodach dobro konia musi stać ponad wszelkimi innymi wymaganiami. Dotyczy to stałej opieki, metod treningu, starannego obrządku, kucia i transportu.

II. Konie i jeźdźcy muszą być wytrenowani, kompetentni i zdrowi, zanim wezmą udział w zawodach. Odnosi się to także do podawania leków i środków medycznych, zabiegów chirurgicznych zagrażających dobru konia lub ciąży klaczy oraz przypadków nadużywania pomocy.

III. Zawody nie mogą zagrażać dobru konia. Wymaga to zwrócenia szczególnej uwagi na teren zawodów, powierzchnię podłoża, pogodę, warunki stajenne, kondycję koni i ich bezpieczeństwo, także podczas podróży powrotnej z zawodów.

IV. Należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić koniom staranną opiekę po zakończeniu zawodów, a także humanitarne traktowanie po zakończeniu kariery sportowej. Dotyczy to właściwej opieki weterynaryjnej, leczenia obrażeń odniesionych na zawodach, spokojnej starości, ewentualnie eutanazji.

V. Polski związek Jeździecki usilnie zachęca wszystkie osoby działające w sporcie jeździeckim do stałego podnoszenia swojej wiedzy oraz umiejętności dotyczących wszystkich aspektów współpracy z koniem.

A poniżej wybrane fragmenty przepisów dyscypliny ujeżdżenia. Całość można przeczytać klikając na tytuł.
POLSKI ZWIĄZEK JEŹDZIECKI
PRZEPISY DYSCYPLINY UJEŻDŻENIA
(DZIAŁ A)
Obowiązują od 01.04.2009

Wprowadzenie

1.    Wymagania stawiane jeźdźcowi
Wszystkie ruchy konia winny być wykonane przy użyciu niewidocznych pomocy i bez widocznego wysiłku ze strony zawodnika. Zawodnik powinien mieć dobrą równowagę, elastyczność, siedząc głęboko na środku siodła przy rozluźnionych lędźwiach i giętkich stawach biodrowych, spokojnych udach i łydkach wyraźnie obciągniętych w dół. Pięta powinna być najniższym punktem. Górna część tułowia powinna być nie usztywniona i wyprostowana. Kontakt powinien być niezależny od dosiadu, Ręce powinny być ustawione blisko siebie z kciukiem jako najwyższym punktem i z linią prostą poprowadzoną od elastycznego łokcia, poprzez dłoń do pyska konia. Łokcie powinny być zbliżone do tułowia. Spełnienie tych wszystkich kryteriów pozwala zawodnikowi na płynne i swobodne podążanie za ruchem konia. Jeździec siedzi rozluźniony, w równowadze, wyprostowany, w najgłębszym punkcie siodła, współgrając miękko i płynnie z ruchem konia. Celem jest osiągnięcie najwyższej harmonii pomiędzy jeźdźcem a koniem. Niezbędne i sensowne użycie ostróg i bata jest dozwolone, chyba, że ich używanie jest zabronione w danym programie. Pomoc głosu jest niedozwolona.

2.    Wymagania stawiane przed koniem wierzchowym
Wyszkolenie konia musi odpowiadać kryteriom skali szkoleniowej. Takt, rozluźnienie, kontakt, impuls, prostowanie i zebranie powinny zawierać się w ramach odpowiednich dla danej klasy i poziomu wyszkolenia. Osiągnięty duży stopień przepuszczalności jest wynikiem systematycznego wyszkolenia.
Koń powinien pozwolić jeźdźcowi wygodnie siedzieć, reagując posłusznie i z zaufaniem na pomoce
pozostając całkowicie wyprostowany w ruchu po liniach prostych i odpowiednio wygięty przy jeździe po łukach. Powinien sprawiać wrażenie, że wykonuje stawiane mu zadania z własnej woli.Lista komentarzy
Nick: Guree
Data: 21.05.2014
No i k*rna, po cholerę te przepisy, skoro nawet mistrzowie ich nie stosują? D: Powinno się to niektórym ludziom na czole wydrukować, żeby zapamiętali..
Nick: berk
Data: 21.02.2010
Ahaa - to oni jednak to wszystko wiedzą... Dziwne...