Strona Główna > Chów i hodowla > Kopyta

„Nie ma kopyt – nie ma konia”

ABig ANormal ASmall

dodano: 21.03.2010


500-9ecec0a04f4b3f00ce4d33ff5c9ba0d6-kopyto

Anglicy mówią: no hooves - no horse - „nie ma kopyt – nie ma konia”. Powiedzenie to znane jest także wśród naszych koniarzy, bo znakomita większość właścicieli tych wspaniałych czworonogów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną częścią końskiej kończyny jest kopyto. Końskie kopyta można porównać do kół samochodu. Na nic wspaniały silnik, świetna karoseria - kiedy brak dobrych kół. 
Gnijące strzałki, pękający róg kopytowy, zawężone kopyta, chore trzeszczki - to wszystko problemy, z którymi właściciele koni niejednokrotnie spotykali się lub spotykają na co dzień. Wielu z tych problemów dałoby się uniknąć, gdyby nie błędy w postępowaniu ludzi. Badania prowadzone przez, zajmujących się profesjonalnie sprawą końskich kopyt, naukowców prowadzą do jednoznacznych wniosków: odpowiedzialnym za znakomitą większość problemów, jakie występują w obrębie kopyt, jest człowiek. Człowiek, który decyduje o warunkach bytowania koni, o ich żywieniu, użytkowaniu, i w końcu o ingerencji w stan końskich kopyt przez zabiegi tzw. „strugania” czy kucia. 

 
Postanowiliśmy na naszym portalu uruchomić dział poświęcony szeroko pojętej wiedzy dotyczącej końskich kopyt. Dołożymy starań, by udostępniać naszym czytelnikom wszelką wiedzę oraz informacje, które pomocne będą w poznaniu i zrozumieniu wagi problemu odpowiedzialności ludzi za stan kopyt konia, a przez to na stan jego życiowej sprawności.
 
Liczymy na współpracę naszych czytelników, na konstruktywne uwagi i sugestie dotyczące zawartości tego działu.


Lista komentarzy
Nick: mucha
Data: 19.06.2012
hoofs! ;)
Nick: dawron
Data: 12.01.2012
witam, ja serdecznie polecam taką pozycję, jest ona prowadzona przez kowali dla kowali, artykuły lekarzy weterynarii i kowali z całego świata.. http://www.farriersjournal.com/home.php?lng=PL
Nick: Ewa Maria Tyll
Data: 08.04.2010
Proponuję ujednolicić przekroje kopyt - jak mniemam prawidłowe kopyto ilustruje ten rysunek gdzie dolna krawędż kości kopytowej jest równoległa do podłoża. A nie ten rys. gdzie kość ta ułożona jest pionowo.
Nick: Martyna
Data: 03.04.2010
Szkoda że tylko o kopytach bo równie ważne są zęby i kręgosłup
Nick: sen
Data: 25.03.2010
KOPYTA ZDROWE TO PODSTAWA KONIA - gorąco polecam zapoznanie sie w temacie z literaturą dr n.wet H.Strasser RUMAK PIEKNY I ZDROWY http://www.agroswiat.pl/p,pl,3176,rumak+piekny+i+zdrowy.html