Strona Główna > Chów i hodowla > Żywienie

Zastosowanie ziół w leczeniu koni

ABig ANormal ASmall

dodano: 14.04.2010


Zywienie

Ziołolecznictwo zaczyna cieszyć się rosnącym zainteresowaniem. Wielu ludzi jest nieświadomych kiedy i jak najlepiej stosować zioła. Ten artykuł jest wstępem do wielu aspektów stosowania ziół u koni, wraz z omówieniem pewnych ziół przydatnych dla starych koni. Z biegiem czasu opublikuję więcej szczegółów dotyczących ziołolecznictwa oraz poszczególnych ziół.Wstęp do stosowania ziół
Właściciele koni coraz mocniej interesują się medycyną naturalną, a w szczególności ziołolecznictwem. Można zaobserwować brak wiedzy o produktach ziołowych, ludzie często dodają je do wszystkiego, co robią, zupełnie nie zwracając uwagi na poprawność ich użycia. Zioła to mocne leki i mogą być źle zastosowane, a złe użycie prowadzi do negatywnych efektów. Jeżeli jednak zioła są używane poprawnie, tak jak je stosowano od setek lat, są bardzo bezpiecznym i skutecznym lekarstwem.

Pomimo wzrostu liczby używanych leków, chroniczne choroby nadal stanowią problem i to problem rosnący. Ziołolecznictwo oferuje szerokie spektrum różnych metod leczenia.
Zwierzęta obserwowane w naturze jedzą wiele różnorodnych roślin, zwłaszcza gdy są chore. Konie, jak wiadomo są roślinożerne i zjadają zioła w trakcie wypasania. Nowa gałąź nauki – zoofarmakognozja (ang: zoopharmacognosy) zajmuje się badaniami na temat zwierząt i ich naturalnej zdolności do wybierania roślin i ziół w zależności od ich potrzeb lub chorób.
Konie też potrafią wybierać ogólnie dostępne minerały, pod warunkiem, że choroba nie jest na tyle zaawansowana, by zaburzyć działanie instynktu i zmysłu węchu. Konwencjonalne badania nad odżywianiem wykazują, że nie ma takiego gatunku, który potrafiłby precyzyjnie dobierać pierwiastki w naturalnej postaci. Jednak po obserwacjach oczywistym się staje, że sezonowe różnice w poziomie spożycia witamin i minerałów są znaczące. Na przykład na terenach środkowo – zachodnich Stanów Zjednoczonych, nawiedzanych przez powodzie, kilka lat temu zaobserwowano, że konie mające wolny dostęp do pierwiastków i witamin przyjmowały bardzo duże ilości witaminy B w ciągu lata, gdy standardowo do zaspokojenia ich zapotrzebowania na witaminę B wystarczało pastwisko. W okresie wiosennego linienia konie, które miały wolny dostęp do minerałów zjadały dodatkowe porcje siarki. Siarka zawarta w aminokwasach jest wykorzystywana do produkcji włosa.

Uzupełnienie diety ziołami może być korzystne dla koni, pod warunkiem zastosowania ich z odpowiednią wiedzą i wyczuciem. Prawdopodobnie jedną z trudności przy regularnym stosowaniu ziół, jest fakt, że działają najlepiej jak nie są podawane codziennie. Konie zostały niestety przyzwyczajone do karmienia ich różnymi dodatkami niezależnie czy tego potrzebują czy nie. Po początkowym okresie stałego leczenia (na przykład trzymiesięcznego), wzmacniające działanie ziół jest najskuteczniejsze przy stosowaniu ich przez 6 dni w tygodniu, pozwalając organizmowi na jeden dzień odpoczynku. Alternatywnie, u niektórych koni lepiej jest podawać zioła przez trzy tygodnie w miesiącu, przeznaczając jeden tydzień na odpoczynek, pomiędzy okresami stymulowania ziołami.

Badania nad ziołami
Aktualnie na całym świecie wydawanych jest dużo ponad 20 czasopism naukowych publikujących wyniki badań nad ziołami. Firmy farmaceutyczne prowadzą badania nad ziołami, ponieważ wiele leków jest ich pochodnymi. Firmy te izolują pojedyncze aktywne składniki i robią z nich leki. Stosowanie leków może powodować skutki uboczne, podczas gdy tradycyjne ziołolecznictwo łączy zioła tak aby ich współdziałanie powodowało łagodną poprawę, wolną od działań niepożądanych.
Wiele informacji o ziołach zostało zebranych na drodze niekontrolowanych i nienaukowych metod, jeżeli porównamy je z dzisiejszymi metodami badawczymi. Fakt, że podobne działanie wybranych ziół jest znane w różnych kulturach poświadcza efektywność ich stosowania. Większość opublikowanych badań pochodzi z lat czterdziestych do sześćdziesiątych oraz wczesnych lat siedemdziesiątych.

Znaczenie ziół dla starszych koni
Jest kilka ziół przydatnych do stosowania u starszych koni. Nie są znane przeciwwskazania, nawet w ich długotrwałym stosowaniu nie wykazują działań toksycznych. Badania wspierają używanie tych ziół przy określonych wskazaniach, a skoro dostępne są wyniki badań, uzasadnione jest podawanie deklarowanych ilości substancji na etykietach, jeśli jest to wymagane.
Główne zastosowanie ziół u starszych koni to wspieranie układu trawiennego, odpornościowego oraz mięśniowo – szkieletowego.

Lukrecja
Lukrecja jest używana w chińskich mieszankach ziołowych od 2000 lat, jako czynnik harmonizujący. Ostatnie badania potwierdzają jej nieszkodliwość, a lukrecja jest szeroko stosowana jako aromat w słodyczach. Setki badań wykazały, że lukrecja jest przydatna w ochronie i leczeniu nadwrażliwości błony śluzowej układu trawiennego. Dobrze jest też udokumentowane jej działanie przeciwzapalne przy zapaleniach stawów, prawdopodobnie dzięki uwalnianiu endogennych kortykosteroidów.


Lista komentarzy
Nick: nat
Data: 28.08.2016
stosuję u mego konia rumianek,miete i koper włoski - przy kolkach ,co do kopru to tylko po kilka dni bo powoduje uzaleznienie jelit
Nick: KoniaraMeri
Data: 26.04.2014
Mam jeszcze jedną uwagę co do czosnku... Nie można stosować na młodych koniach!!!
Nick: KoniaraMeri
Data: 26.04.2014
Ja znam taką książkę,,Heartland" tam jest wiele o takich ziołach. Polecam :)
Nick: kinga
Data: 13.04.2013
ja stosuje u swojej kolkującej klaczy zioła MIETA+KMINEK - jako napar do picia codziennie rano. od poltora roku mielismy tylko jedna słabą kolkę (obyło sie bez weta) a wczesniej miała co miesiąc, co trzy... i to bardzo silne. zioła działaja ale nalezy ich uzywac umiejętnie. nie eksperymentować - lepiej zapytac fachowca.
Nick: gracja01
Data: 14.11.2011
bardzo ciekawe :) zaczynam stosować zioła ten teks na pewno mi pomógł :)