Czytaj więcej w tym dziale

Strona Główna > Hippika > Szkolenie jeźdźca

Pasja w stanie czystym

ABig ANormal ASmall

dodano: 20.07.2010


500-a3c47c36a50f1d3ef7408b7c3270f197-DWD_01

Dresażysta David de Wispelaere porównuje szkolenie koni z budowaniem domów. Im więcej troski poświęcimy wznoszeniu kolejnych elementów, tym bardziej harmonijny będzie efekt końcowy. Kim jest ów Amerykanin, który wystąpił w filmie [dra Heuschmanna] „Die Stimmen der Pferde” (Głosy koni)?Niebieskie zamszowe bryczesy, ciemnobrązowe, błyszczące skórzane oficerki i wełniana sportowa kurtka w kolorze szarym. David de Wispelaere nosi się z klasą - i z klasą podchodzi do koni. Swojego siwka wita promiennym uśmiechem. Hiszpański ogier o imieniu Solea i pięknie zaplecionej grzywie stoi spokojnie pod solarium, wśród pomalowanych na ciemnoczerwony kolor boksów. Na ścianie równy szereg skórzanych kantarów wraz ze starannie zwiniętymi uwiązami. De Wispelaere delikatnie gładzi konia po głowie i z przypiętej do paska skórzanej torebki wielkości telefonu komórkowego wyciąga smakołyk. „Noszę je stale przy sobie”, mówi z amerykańskim akcentem ujeżdżeniowiec, który zawsze przywiązuje wagę do nagradzania koni podczas jazdy.

Z wizytą u jeźdźca Grand Prix Davida de Wispelaere magazyn „Reiter Revue International” był w Aachen (Akwizgranie). Tego dresażysty nie da się zaszufladkować w kategorii „jeździectwo sportowe”, „jeździectwo barokowe” czy może - z amerykańska - „easy way of life”; David uprawia ujeżdżenie klasyczne. Kocha Mozarta, ale równie chętnie słucha transowych kompozycji Roberta Milesa. „Chcę usłyszeć melodię” - w muzyce tak samo, jak w jeździectwie opartym na najsubtelniejszych pomocach.

W filmie kontrowersyjnego weterynarza, dra Gerda Heuschmanna, pod tytułem „Głosy koni”, w którym krytyce poddany został sport jeździecki, de Wispelaere, dosiadając czteroletniego kasztana, prezentuje pozytywne aspekty niemieckiej szkoły jazdy. Jest autorem książki, w której odpowiada na wiele pytań związanych z jeździectwem, zaprojektował także model siodła ujeżdżeniowego.

„Konia można porównać z domem - najważniejszy jest fundament, bez niego całość legnie w gruzach.” - David de WispelaereZdjęcia