Strona Główna > Hippika > Szkolenie konia

Narowy pod siodłem

ABig ANormal ASmall


500-b00927d94765dc64e067225e7d0600fb-DSC02209

Dziś spróbuję przeanalizować „narowy pod siodłem " - przyczyny ich powstawania, sposoby zapobiegania i metody postępowania z końmi już znarowionymi.Jeździec jak worek
Spotyka się wiele koni, które nie chcą stać spokojnie, gdy jeździec usiłuje dostać się na siodło. Czasem trudno się koniom dziwić, bo niby dlaczego mają w spokoju i bez ruchu cierpieć, kiedy jeździec ciągnie za prawą wodzę usiłując lewą ręka przytrzymać konia, równocześnie trzymając się grzywy czy przedniego łęku, cały swój ciężar ładując koniowi w lewą przednią nogę, wwiercając się czubkiem buta w żebra, by na koniec „paść miękko" w siodło i grzbiet konia. Taki sposób wsiadania jest jedną z przyczyn nerwowości konia przy wsiadaniu.
 
Zdarza się, że zwierzę wie, iż gdy jeździec go dosiądzie, będzie jazda - szykuje się więc do ruchu i nie może ustać w miejscu. Bywa również, iż koń doświadczył kiedyś przykrości przy wsiadaniu i pamięć o tym wywołuje podniecenie, objawiające się kręceniem czy dreptaniem w miejscu. Jak temu zapobiegać? Oczywiście, jak zwykle, jest co najmniej kilka sposobów.
 
 
Jednym ze sposobów zapobiegania takim niespokojnym zachowaniom jest metoda zaproponowana przez R.S. Summerhaysa. „Moja metoda wymaga wprawdzie cierpliwości i zachodu, ale nigdy mnie nie zawiodła. Z początku będziesz potrzebował pomocnika, który musi stać przed koniem nie dotykając wodzy, najwyżej może położyć rękę na nosie konia, gdy ten zechce ruszyć naprzód. W chwili kiedy będziesz wsiadał, pomocnik poda koniowi kawałek chleba, marchew lub coś, co bardzo lubi. Zsiądziesz i powtórzysz to samo jeszcze dwa razy (nie więcej).

Pomocnik będzie ci potrzebny przez najbliższe dwa, trzy dni. Powinien teraz stanąć przy prawej łopatce konia i znów poczęstować go przysmakiem tak, aby koń podczas wsiadania musiał odwrócić głowę w prawo, sięgając po przysmak.
Po dwóch dniach możesz zwolnić pomocnika i próbować wsiadać sam. Zanim dotkniesz nogą strzemienia - daj koniowi powąchać twoją rękę, by wiedział, że tam jest przysmak, który dostanie przy wsiadaniu. Gdy znajdziesz się w siodle, musisz prawą ręką podać mu nagrodę, tak, aby sięgając po nią, obrócił głowę w prawo. Przekonasz się, że będzie zwracał głowę w bok, nie ruszając się z miejsca w czasie, gdy będziesz go dosiadał.

Byłoby śmieszne, gdybyś musiał przez całe życie stosować ten manewr przekupstwa. Przestanie to być konieczne z chwilą, gdy koń przywyknie do spokojnego stania podczas wsiadania. Nie pozwalaj mu jednak na samowolne ruszanie do przodu bez twojego sygnału. Od czasu do czasu możesz go z siodła poczęstować przysmakiem, aby mu przypomnieć, że spokojne stanie łączy się z czymś przyjemnym. By kuracja odniosła sukces, w postępowaniu konieczny jest spokój i wyrozumiałość. Przysmaki to miła rzecz i dzięki nim koń zapomni o wszystkich przykrościach związanych z operacją wsiadania.”
 
Pierwszy stopień wtajemniczenia
Jest też inny sposób bezproblemowego (dla konia i jeźdźca) wsiadania, którego jestem zwolennikiem. Wśród jeżdżących konno istnieje fałszywy pogląd, iż rasowy jeździec powinien dosiadać konia bez pomocy kogoś innego, a tym bardziej specjalnych przyborów czy urządzeń.

Wsiadając samodzielnie po strzemieniu czy wskakując (różnymi stylami) ma udowodnić swe umiejętności jeździeckie i sprawność fizyczną.

Bzdura! Rasowy jeździec nie będzie niczego udowadniał kosztem niepotrzebnych przykrości sprawianych koniowi, a tym bardziej narażając go na kontuzje. Raptowne obciążenie jednej kończyny (nie rozgrzanej i nieprzygotowanej na to) powoduje niewidoczne drobne urazy, które nawarstwiając się spowodują poważniejszą kontuzję. Jeżeli dodamy do tego codzienne przekrzywianie siodła i wyciąganie lewego puśliska - to starczy, by wsiadanie po strzemieniu uznać za zły sposób dostawania się na siodło.

W wielu stajniach przygotowane są do wsiadania drewniane skrzynki z jednym stopniem. Wysokość stopni powinna umożliwić swobodne wejście na nie i dostanie się z nich na siodło przez przełożenie prawej nogi, bez wspinania na palce czy podskakiwania. Taki stopień stoi przed stajnią w dogodnym miejscu, np. równolegle do ściany w odległości około 1,5 metra, co ułatwia koniowi naukę stania pomiędzy stopniem i ścianą.

Nauka stania przy stopniu wymaga kilku lekcji, użycia przysmaku jako zachęty i nagrody, zachowania spokoju i przyjacielskiego stosunku do „ucznia". Warto więc najpierw nauczyć konia podchodzenia i stania przy stopniu, a następnie akceptowania człowieka wchodzącego na stopień. Aby uzyskać trwały efekt należy wykazać cierpliwość i spokój - koń uczony „bezboleśnie" będzie sam podchodził do stopnia i stal przy nim spokojnie, a jeździec bez najmniejszego wysiłku będzie miękko zasiadał na jego grzbiecie.


Lista komentarzy
Nick: Lenti
Data: 17.07.2016
Bardzo dobre opracowanie! Siodło jako niejako łącznik między koniem a jeźdźcem musi być dobrze dopasowane, warto obejrzeć siodła najlepszych marek http://www.sprzetjezdziecki.com/artykuly-jezdzieckie-c-27_28.html