Strona Główna > Chów i hodowla > Dobrostan

Podziękowania dla konia

ABig ANormal ASmall

dodano: 24.12.2010


500-c93fc62d62ba3314c4615850db40e4db-DSC09368s

Jakiś czas temu redakcja Hipologii dostała newsletter od Marka Mottersheada – autora strony Horse conscious. W newsletterze Mark cytował list, jaki dostał od swojej znajomej i razem z nią apelował o międzynarodowy dzień podziękowań dla koni. Postanowiliśmy dołączyć do tego apelu, wyznaczając nową datę na ogólnopolskie podziękowania dla koni. Na czym to polega? Przeczytajcie! Lektura zajmie raptem kilka chwil, a same podziękowania... to już od Was zależy :) Poświęć minutę swojego czasu i podziękuj koniom


w piątek, 31 grudnia 2010r., o godzinie 12:00
 
Miałam to szczęście, że w ciągu minionych lat poznałam wielu ludzi związanych ze światem koni i dostrzegłam, jak różne role zwierzęta te odgrywają w życiu każdego człowieka.
 
Dla niektórych koń stanowi źródło dochodów. Kowale, weterynarze, właściciele stajni i sklepów jeździeckich, producenci pasz, terapeuci, instruktorzy, trenerzy koni wyścigowych, hodowcy i wielu innych ludzi żyje z koni.
 
Dla niektórych koń jest kluczem do sukcesu. Satysfakcja ze zdobywania medali w różnych dyscyplinach jeździeckich, wygrywania prestiżowych wyścigów na całym świecie, czy też z opanowania kłusa anglezowanego i pierwszego skoku przez przeszkódkę jest zasługą konia.
 
Dla niektórych koń jest motorem tworzenia społeczności. Na przykład kluby jeździeckie, gdzie ludzie spotykają się i wymieniają doświadczeniami spoza życia zawodowego. Tworzą społeczności w czasach, kiedy wspólna aktywność staje się coraz rzadsza.
 
Dla niektórych koń jest uzdrawiaczem. Konie wykorzystuje się w wielu programach terapeutycznych, mających na celu nie tylko poprawę samopoczucia i sprawności fizycznej, ale także wpływ na funkcje poznawcze i emocjonalność zarówno dzieci, jak i dorosłych.
 
Dla niektórych koń jest członkiem rodziny. Zapewnia regularność i stabilizację, wywołuje emocje. Stanowi pomost łączący rodziców z ich dziećmi, pozwala uczyć odpowiedzialności, przywództwa, sprzyja nabywaniu praktycznych umiejętności oraz wiedzy. Staje się przyjacielem, a przede wszystkim przynosi radość!
 
Koń zasługuje na wdzięczność. W miarę jak nowoczesne społeczeństwo anektuje coraz większe tereny, konie i aktywność z nimi związana są spychane na margines. Coraz częściej dają o sobie znać nietypowe schorzenia koni, których przyczyna często ma związek ze środowiskiem życia i wypasania koni. W niektórych krajach, w wyniku społecznych i ekonomicznych niedoborów, sytuacja koni jest dramatycznie zła. W innych miejscach dzikie konie są wypierane z siedlisk i/lub zabijane dla pozyskania ziemi. My, ludzie, zaburzyliśmy równowagę natury, co odbija się na koniach.
Koń ofiaruje nam oddanie, siłę, zdolność „rozumienia” naszych odczuć. Poprzez hierarchię w końskim stadzie uczy nas, jak przewodzić i tworzyć ład, jak pracować w harmonii i jedności.
 
Koń zasługuje na proste „dziękuję”
 
 
Niezależnie od tego, w jaki sposób koń wzbogaca twoje życie, prosimy:
w ostatni dzień roku, 31.12. 2010r. o godzinie 12:00 znajdź chwilę, by zastanowić się nad rolą koni w swoim życiu i podziękuj im.
 


Lista komentarzy
Nick: agnieszek
Data: 13.01.2011
mój koń jest członkiem rodziny, jest kochanym Tośkiem. Bardzo dużo poświęcam mu czasu na przytulanie, smyranie za uszkiem a także przytulanie, zawsze jak wchodzę do stajni to wystawia dziuba i czeka na buziaka i oczywiście go dostaje. A przede wszystkim bardzo często mówię do niego jak bardzo go kocham i cieszę się że pojawił się w moim życiu
Nick: Ula
Data: 27.12.2010
Mój koń dostaje różne nagrody - smakołyki, głaskanie a nawet całusy: a to że zrobił jakieś ćwiczenie, a to że podniósł nogę jak go o to prosiłam, ale często dostaje też tzw. nagrody istnieniowe - za to, że jest - tak po prostu.
Nick: Krystyna Kukawska
Data: 26.12.2010
Fajny pomysł na chwilkę zastanowienia. Jednak ja uważam, że powinniśmy dziękować koniom codziennie, za to, że są. Dziękować - dbając o nie i postępując z nimi tak, żeby były z nami szczęśliwe.