Strona Główna > Chów i hodowla > Kopyta

Przejście od kopyt podkutych do bosych

ABig ANormal ASmall

dodano: 25.01.2011


500-1df9165953b98ed082c481ed5fe6311b-_DSC0402_2

Czym jest przejście? Po rozkuciu następuje okres rehabilitacji trwający od kilku miesięcy do ponad roku, zależnie od stopnia wewnętrznych uszkodzeń kopyta. Dzięki zwiększonemu krążeniu krwi wewnętrzne struktury, które zostały uszkodzone przez podkowy, zaczynają się odbudowywać. Do momentu zakończenia tej odbudowy większość koni jest wrażliwa na kamyki i będzie potrzebować butów do jazdy po szutrowych drogach, kamienistych szlakach lub grudzie.Okres przejściowy jest powodem, dla którego tak wiele osób stwierdza: „Mój koń nie może chodzić boso”.
Trzeba przyznać, iż jest to niedogodny dla jeźdźca okres. Jednakże, jeśli zrozumiemy, że podkowy naprawdę osłabiają kopyta, możemy powziąć pewne kroki, by koń był zdatny do jazdy w okresie odrastania nowego - lepszego kopyta.

Okres przejścia od kopyt podkutych do bosych kończy się wówczas, kiedy podeszwa odzyskuje wklęsłość (w wyniku całkowitego odbudowania linii białej), a koń może chodzić po żwirze jakby to była trawa. 

„Niedogodność” okresu przejściowego może zostać wyeliminowana przede wszystkim dzięki rezygnacji z podkuwania młodych koni.

Bądźmy realistami co do okresu przejściowego

„Linia biała” to warstwa przeplatających się listewek. Łączy ściśle ścianę kopyta z kością kopytową jak żywy rzep (patrz zdjęcia w artykule o kształcie kopyt). Kiedy kopyto jest obciążane linia biała przejmuje większość z tego obciążenia, część przejmuje podeszwa. Aby linia biała była wystarczająco mocna, żeby wykonywać tą niesamowitą pracę, potrzeba ogromnej ilości krwi niosącej składniki odżywcze. Podkowy redukują krążenie w kopycie, a „zagłodzona” linia biała staje się osłabiona i rozciągnięta. Zdjęcia