Strona Główna > Relacje ze szkolen

Międzynarodowa konferencja „Dobrostan koni”

ABig ANormal ASmall


500-674c50de1d2853e66dd3eb337c2dd98d-_JAR7606

W dniach 3-4 grudnia 2011 r. we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa pt. „Dobrostan koni”. Stowarzyszenie Pro Hipico Bono po raz pierwszy w swojej historii (która rozpoczęła się we wrześniu 2010 r.) uczestniczyło w tak dużym przedsięwzięciu w roli współorganizatora. Główny ciężar organizacji spadł na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a tak na prawdę na barki niezwykle oddanej sprawie koni dr hab. Ewy Jodkowskiej.Głównym wykładowcą konferencji był członek naszego stowarzyszenia, dr Gerd Heuschmann

- autor głośnej książki "Gdyby Konie Mogły Krzyczeć" wydanej po polsku przez Akademię Jeździecką (wydawnictwo Wacława Pruchniewicza). Warto przy okazji wspomnieć, że niedawno ukazała się druga książka Gerda Heauchmanna, której polskie tłumaczenie już jest przygotowywane. Swój wykład o zastosowaniu masażu w odnowie biologicznej koni i przywracaniu równowagi mięśniowej wygłosiła (jednocześnie demonstrując praktycznie na dwóch koniach) Lee Hollen ze Szwecji

- również członkini Stowarzyszenia Pro Hipico Bono. Oprócz gości zagranicznych, szereg prezentacji dotyczących zagadnień dobrostanu koni przedstawili też przedstawiciele polskiej nauki i praktyki.

 

Konferencja podzielona zostało na część teoretyczną , która odbyła się w sobotę w auli Uniwersytetu, i niedzielną część praktyczną, której gospodarzem był ośrodek jeździecki Arkadia w miejscowości Wielka Lipa.

Jak było do przewidzenia, największe zainteresowanie budziły wystąpienia dr Gerda Heuschmanna. Poświęcone były następującym zagadnieniom:

1. Równowaga konia podstawą jego dobrostanu.

2. Zasady jeździectwa klasycznego.

3. Dobrostan koni podczas konkursów . Rola komisji sędziowskiej w dyscyplinie ujeżdżenia .

Dr. Heuschmann jest praktykującym od lat lekarzem weterynarii, a także wykształconym w Deutsche Reit Schule w Warendorfie jeźdźcem z wieloletnią praktyką. Jest uznanym autorytetem w obu dziedzinach, a w świecie jeździeckim ma wielu zwolenników, ale też wrogów. Tych drugich przysparza mu fakt, że jest człowiekiem niezależnym i bezpardonowo obnaża złe zjawiska współczesnego jeździectwa, u podłoża których leży komercjalizacja i bezwzględna pogoń za szybkim sukcesem i pieniędzmi. Od lat czołowi przedstawiciele dyscypliny sportu zwanej ujeżdżeniem, ale i pozostałych dyscyplin, kierujący się pokusą szybkiego sukcesu i finansowego zysku, podejmują wobec koni działania, które przynoszą im cierpienie, niszczą ich zdrowie, a nawet powodują zbyt wczesne zejścia tych wspaniałych zwierząt.

Gerd Heuschman mówi o tym otwarcie i udowadnia swoje tezy w sposób nie do podważenia, posługując się naukową argumentacją, wynikającą z dogłębnej znajomości anatomii i fizjologii koni, oraz własną praktyką jeździecką . Swoimi wystąpieniami dociera do wszystkich osób wrażliwych na los współczesnych koni – zdanych na ludzi i całkowicie od nich zależnych.

Wystąpienia Gerda Heuschmanna budzą równocześnie niechęć tych, którzy nie bacząc na podstawowe dobro koni, traktują je przedmiotowo, dbając przede wszystkim o własny interes.

Zarzuty o przedmiotowym traktowaniu koni dotyczą jeźdźców, trenerów, ale także i sędziów sportowych, którzy nagradzają efekty, wiedząc dobrze jakim kosztem są one uzyskiwane.

Nie bez winy są również działacze organizacji jeździeckich z FEI na czele, którzy swoją postawą akceptują zjawiska, co do których mają wiedzę, iż są one w jawnej sprzeczności z tym co ogólnie nazywa się dobrostanem koni.Zdjęcia


Lista komentarzy
Nick: Horse women
Data: 14.01.2012
Wspaniała była konferencja i bardzo ciekawie opowiadał Gerd Heusmann :) Mam nadzięję że coraz więcej będzie takich konferencji i szkoleń :) I więcej tym większą ludzie będą mieli świadomość i wiedzę jak prawidłowo powinno postępować się z końmi wedgłu ich języka :) Pozdrawiam