Strona Główna > Kalendarium

LETNI JEŹDZIECKI OBÓZ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, czyli wakacje hipologiczne

ABig ANormal ASmall


Data wydarzenia: 07-15.07.2012
Miejsce wydarzenia: Stary Folwark, Pietrzyków, k. Żar,


500-4d493cfee6fa6f4cde448822c69b3284-DSC08024-002

Stowarzyszenie Hipologiczne Pro Hipico Bono i Trener Wojciech Mickunas zapraszają na LETNI JEŹDZIECKI OBÓZ DLA DZIECI I MŁODZIEŻY, czyli wakacje hipologiczne - jedyna w swoim rodzaju okazja, by przez osiem dni, w pięknych okolicznościach przyrody, w kameralnym gronie szlifować swoje umiejętności jeździeckie pod okiem wyjątkowej kadry.Termin: 07– 15 lipca 2012 

Miejsce: stajnia Stary Folwark, Pietrzyków, k. Żar,  Oferta skierowana jest zarówno do osób chcących rozwijać swoje umiejętności jeździeckie, jak i dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z końmi. Obóz kierujemy do dzieci i młodzieży na dowolnym stopniu zaawansowania.

Uczestnicy będą doskonalić w teorii i praktyce swoje umiejętności psychoruchowe, które są bezwzględną podstawą dobrej jazdy konnej.Poznają podstawy komunikacji z koniem. Dowiedzą się co zrobić, aby sprostać wymogom jakie stawia koń przed naszą sprawnością fizyczną.Nauczą się etycznego postępowania z koniem i praktycznego zastosowania pojęcia dobrostanu konia. 

W ramach codziennego programu przewidujemy:

  • jazdę konną i zajęcia z koniem,
  • zajęcia wspomagające sprawność jeździecką,
  • dawkę niezbędnej teorii w formie przystępnego wykładu,
  • zajęcia z języka angielskiego prowadzone przez lektora z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi,
  • profesjonalne warsztaty plastyczne,
  • gry i zabawy integracyjne.

Zakwaterowanie zapewniamy w apartamentach o podwyższonym standardzie, każdy wyposażony jest w kuchnię oraz łazienkę. http://www.stary-folwark.pl/pl_galeria.php Całodobowe wyżywienie w formie szwedzkiego stołu. Ośrodek mieści się we wsi otoczonej lasami, z dala od zgiełku i dużych miast.

Zajęcia poprowadzą:

 Dr wet. Krzysztof Skorupski

Autor książki „Psychologia treningu koni" przedstawi wybrane zagadnienia z psychologii koni, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystania ich w praktyce. Posiada wieloletnie doświadczenie w nauce jazdy konnej dzieci i młodzieży. Opracował autorską metodę nauki jazdy konnej, na której został oparty program obozu. „Ukończyłem Wydział Weterynarii SGGW w Warszawie i Wydział Trenerski AWF w Poznaniu. Pod kierunkiem prof. I. F. Bobylewa – ówczesnego Przewodniczącego Komisji Weterynaryjnej FEI - prowadziłem badania naukowe z zakresu psychofizjologii treningu koni. Doktoryzowałem się w1979 roku, a zaraz potem – w okresie przygotowań olimpijskich (1979-1980) - odbyłem roczny staż u znanych rosyjskich trenerów A. A. Żagorowa i S. I. Fiłatowa (złoty medalista w ujeżdżeniu na Olimpiadzie w Rzymie). Po powrocie do Polski zajmowałem się hodowlą i treningiem koni oraz szkoleniem jeźdźców. Od wielu lat współpracuję z wybranymi placówkami naukowymi, w których prowadzone są badania z interesujących mnie zagadnień. W ostatnim okresie podjąłem współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, gdzie wraz z innymi opracowuję i realizuję program zajęć z zoopsychologii. Obecnie pracuję nad książką z psychologii szkolenia i użytkowania koni sportowych.” 

Danuta Kapica - z zawodu fizjoterapeutka, instruktor jazdy konnej i hipoterapeuta. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy między innymi z osobami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi do życia w społeczeństwie. Swoją edukację pogłębiała na wielu kursach i szkoleniach z zakresu fizykoterapii, masażu, rehabilitacji; między innymi kurs koncepcji PNF pogłębiony o szkolenie w zakresie pediatrii i skolioz, kurs kinezjologii edukacyjnej „gimnastyka mózgu, zajęcia z chińskiej, medycznej metody Qigong . Jako hipoterapeuta niejednokrotnie obserwowała lepszą równowagę swoich pacjentów na koniu po pewnym okresie zajęć od osób uczących się jeździć konno. Uczestniczyła w seminariach, wykładach, szkoleniach prowadzonych przez między innymi dr Millera, dr Heuschmanna , Małgorzaty Hansen, Wojciecha Mickunasa, Małgorzaty Morsztyn, Moniki Damec, Krzysztofa Skorupskiego., co pozwoliło jej wyodrębnić ze zdobytej wiedzy ćwiczenia przydatne dla jeźdźców, umożliwiające lepsze rozluźnienie, poprawę równowagi, oddechu i czucie własnego ciała w przestrzeni.

Mikołaj Chełkowski

Rocznik 1952, rozpoczął przygodę jeździecką jako uczeń liceum w Stadzie Ogierów w Koźlu pod okiem Marka Roszczynialskiego, olimpijczyka WKKW z Rzymu. Współtworzył ośrodek jeździecki w Zbrosławicach. Organizator wielu rajdów wakacyjnych AKJ Katowice w tym miesięcznych wypraw po Lasach Tucholskich. W latach 1979-84 pracował w Raculce (Zielona Góra) w tamtejszym Studenckim Ośrodku Jeździeckim. Instruktor jazdy konnej-AWF Katowice 1974 r. Aktualnie trener i powożący w konkurencji wyścigów kłusaków. Zainteresowania poza wyścigami kłusaków to ujeżdżenie oraz szkolenie młodych jeźdźców i koni, w szczególności praca z końmi z ziemi.