Strona Główna > Kalendarium

Porozumienie z koniem; Sprawność jeźdźca; Efektywny trening; Rozwiazywanie problemów - współdziałanie jeździectwa naturalnego i klasycznego.

ABig ANormal ASmall


Data wydarzenia: 05-07.10.2012
Miejsce wydarzenia: Stajnia Sarnówek k. Kwidzyna www.stajnia-sarnowek.pl


500-b97a7cf2718e4d525b3cf64ac0aeffde-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2012-09-011

Serdecznie zapraszamy na kurs Porozumienie z koniem; Sprawność jeźdźca; Efektywny trening; Rozwiazywanie problemów - współdziałanie jeździectwa naturalnego i klasycznego. na którym zajęcia poprowadzą: Monika Damec i Krzysztof Skorupski, termin: 5 – 7. X. 2012rZapraszamy wszystkich dążących do lepszego porozumienia z końmi niezależnie od uprawianej dyscypliny i poziomu zaawansowania. Kurs obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne dotyczące psychologii i postrzegania świata przez konie i ludzi. Zdobędziecie wiedzę i umiejętności, jak najefektywniej pracować z końmi, uczyć je nowych umiejętności i rozwiązywać problemy w możliwie najmniej stresujący i obciążający dla konia sposób. Jak wzbogacić swój trening z koniem korzystając zarówno z podejścia naturalnego jak i klasycznego. W kursie można uczestniczyć: z własnym koniem, z koniem wypożyczonym ze stajni lub jako obserwator. Przyjmujemy maksymalnie 6 uczestników z końmi. Kurs obejmuje: - Zajęcia praktyczne prowadzone przez Monikę Damec w oparciu o program Szkoły Silversand, które będą polegały na indywidualnych sesjach szkoleniowych dla każdego uczestnika bądź pracy w grupach 2-3 osobowych (zależnie od potrzeb zgłoszonych przez uczestników - tryb pracy ustalimy wspólnie pierwszego dnia zajęć). Pozostali jeźdźcy i obserwatorzy będą w tym czasie obserwować kolejno odbywające się sesje. Wykłady teoretyczne prowadzone przez Krzysztofa Skorupskiego - Dla chętnych - zajęcia praktyczne wierzchem prowadzone przez Krzysztofa Skorupskiego poprawiające równowagę i wyczucie jeździeckie uczestników. Z uwagi na elastyczność programu i indywidualne podejście do każdego uczestnika z koniem, zapraszamy zarówno osoby początkujące jak i doświadczonych jeźdźców oraz  tych, którzy uczestniczyli już przedtem w tego rodzaju szkoleniach.  

O PROWADZĄCYCH:Monika Damec – z wykształcenia psycholog. W 2005 roku po półrocznym pobycie w Centrum Silversand w Australii została zaproszona przez Steve’a Halfpenny do grona Instruktorów Szkoły Silversand Natural Horsemanship stając się tym samym pierwszym w Polsce instruktorem naturalnego jeździectwa. Szkoła Silversand ewoluowała przez kolejne lata, rezygnując ostatecznie w 2007 roku ze statusu szkoły jeździectwa naturalnego na rzecz nauczania ogólnie pojętego „dobrego jeździectwa”. Choć podejście do pracy z końmi pozostało „naturalne” Instruktorzy Szkoły czerpią wiedzę i inspirację z wielu źródeł i nurtów nie zamykając się sztywno w żadnym z nich. Więcej informacji na stronie Moniki www.zrozumieckonie.pl oraz oficjalnej stronie Silversand Horsemanship www.silversand.com.au

dr Krzysztof Skorupski - ukończył Wydział Weterynarii SGGW w Warszawie i Wydział Trenerski AWF w Poznaniu. Pod kierunkiem prof. I. F. Bobylewa – ówczesnego Przewodniczącego Komisji Weterynaryjnej FEI - prowadził badania naukowe z zakresu psychofizjologii treningu koni. Doktoryzował się w 1979 roku, a zaraz potem - w okresie przygotowań olimpijskich (1979-1980) - odbył roczny staż u znanych rosyjskich trenerów A. A. Żagorowa i S. I. Fiłatowa (złoty medalista w ujeżdżeniu na Olimpiadzie w Rzymie). Po powrocie do Polski zajmował się hodowlą i treningiem koni oraz szkoleniem jeźdźców. Od wielu lat współpracuje z wybranymi placówkami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, gdzie wraz z innymi opracowuje i realizuje program zajęć z zoopsychologii. Jest autorem książki "Psychologia treningu koni".  

PROGRAM KURSU: Monika i Krzysztof postarają się pokazać korzyści płynące z łączenia wiedzy i praktyki jeździectwa naturalnego z dorobkiem jeździectwa klasycznego. Umożliwia to pełniejszą, klarowniejszą i dzięki temu skuteczniejszą komunikację z końmi, co pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału drzemiącego w każdym koniu i jeźdźcu, osiąganie lepszych wyników we wspólnej pracy przy znacznie zredukowanym wysiłku psychicznym i fizycznym. Podczas sesji teoretycznych będziemy omawiać: naturalne instynkty koni, ich sposób myślenia, uczenia się, postrzegania otoczenia. Dlaczego konie odmawiają wykonania tego, o co je prosimy? Fizyczne i psychiczne problemy koni. Czy konie są tak naprawdę agresywne? Budowanie zaufania i szacunku - jak sprawić, by koń był spokojny przy obsłudze, by nie bał się różnych przedmiotów i swojego otoczenia, by pozwalał się wszędzie dotknąć i by szanował naszą przestrzeń. Dowiecie się, „jak uczyć” konia - jak i kiedy nagradzać, by w efekcie koń chętniej reagował na Wasze sygnały zarówno z ziemi jak i pod siodłem. Będziemy również pracować nad tym, jak pomóc koniowi nie wpadać w panikę w nagłych, zaskakujących sytuacjach oraz jak go w tych trudnych sytuacjach kontrolować.  Omówimy problemy występujące często podczas obsługi konia z ziemi m.in.: wyprzedzanie człowieka podczas prowadzenia w ręku, kręcenie się przy czyszczeniu, siodłaniu, wsiadaniu, brak szacunku do przestrzeni człowieka, uciekanie na padoku. Na kursie znajdziecie również podpowiedzi, jak pracować z problemami często występującymi podczas jazdy, takimi jak: brak akceptacji wędzidła, sztywna szyją, wpadanie łopatką do wewnątrz, zadzieranie głowy, konie wiecznie przyspieszające i wiecznie do „pchania”. Praca nad zaufaniem i dobrą relacją z koniem to fundament do wszystkiego, co chcielibyśmy potem razem z nim robić. Umiejętność spokojnej systematycznej pracy nad rozluźnieniem, elastycznością i symetrią ciała konia buduje solidny fundament pod przyszłą jazdę w zebraniu.