Strona Główna > Hippika > Psychologia

Psychologia sportu i trening mentalny

ABig ANormal ASmall

dodano: 05.10.2012


500-08adac5f37175756f4ddd95ced3415df-_MG_4715

Coraz częściej słyszymy w mediach, że zawodnicy podejmują współpracę z psychologiem. Powoli psycholodzy w Polsce stają się częścią sztabów szkoleniowych. Wielokrotnie podkreśla się, że wsparcie psychologiczne, motywacja, umiejętność dążenia do celu obok ciężkiej pracy jest nieodzowne do osiągnięcia sukcesu. Ale rola psychologa sportu wciąż owiana jest tajemnicą i przywodzi na myśl wiele innych skojarzeń.Pierwsza myśl jaka nadal  najczęściej nasuwa się większości osób na temat zawodników współpracujących z psychologiem – słaby, nie daje rady, może wariat, musi się leczyć. Zawodnicy boją się przypięcia takiej etykietki. Sytuacje w których zawodnik ma problemy natury psychicznej oczywiście mają miejsce, jednak rola psychologa sportu ma inną specyfikę niż rola terapeuty. Rola psychologa sportu nie jest leczenie zaburzeń a poszukiwanie i wzmacnianie silnych stron zawodnika lub grupy. W tym artykule postaram się przełamać stereotypy dotyczące tej współpracy. 

Czym jest psychologia sportu? Odpowiedź na pytanie czym jest psychologia sportu brzmi podobnie jak odpowiedź na większość pytań dotyczących psychologii czyli: „To zależy”. Najprostsza definicja jaką możemy znaleźć w Wikipedii mówi, że psychologia sportu jest nauką, która ma na celu wykorzystanie teorii, technik i zasad zaczerpniętych z psychologii, w celu poprawy osiągnięć oraz rozwoju osobistego osób uprawiających sport i aktywność fizyczną. Definicja ta jest bardzo ogólna, natomiast jej rozszerzenie zależy indywidualnie od problematyki z jaką styka się psycholog oraz od jego kompetencji i filozofii pracy. Jest to dość młoda, jednak szybko rozwijająca się dziedzina nauki stosowana nie tylko w sporcie, ale i w wielu innych dziedzinach życia. Normalnym zjawiskiem jest, że w sporcie uwaga w pierwszej kolejności skupia się na treningu własnego ciała lub wytrenowaniu konia. Coraz częściej przypominamy sobie też  o sile umysłu, który w kluczowych momentach przesądzić może o kilku punktach, kilku procentach, kilku sekundach przewagi. To właśnie w tej sferze mistrzowie szukają dodatkowych możliwości na podniesienie jakości treningów i startów, oraz pokonanie rywali. 

Gdzie pracuje psycholog sportu i jakimi metodami?  Praca psychologa sportu może mieć miejsce w gabinecie psychologicznym, ale nie musi. Psycholog może też zostać zatrudniony na stałe przez klub. Zazwyczaj wtedy z jego pomocy korzysta większa ilość zawodników. Wielu psychologów wyjeżdża także na zgrupowania i obozy. Bardzo często tak jak reszta sztabu szkoleniowego są obecni na zawodach krajowych i międzynarodowych, obserwując w tym czasie jak faktycznie zawodnicy funkcjonują w stresującej sytuacji, gdzie nie ma gabinetu i „bezpiecznego” fotela. Nierzadko psycholog sportu łamiąc stereotypy zakłada dres i uczestniczy w treningach, poznając specyfikę sportu czy innej dziedziny z którą ma do czynienia. Psycholog sportu pracuje wykorzystując nie tylko notes i długopis, a przede wszystkim różnego rodzaju pomoce takie jak gry, zabawy, sprzęt sportowy i sprzęt pomiarowy np. bio-feedback. Wykorzystanie metod interaktywnych nie tylko uatrakcyjnia pracę, ale też pozwala na praktyczne przećwiczenie nabytej wiedzy. Zdjęcia


Inne pliki