Strona Główna > Relacje ze szkolen

Cudze chwalicie a swego nie znacie – z naciskiem na swego nie znacie.

ABig ANormal ASmall


500-0b16a624d6a315656a7c450c5e396bac-Kwidzyń Kaniewska

Relacja ze szkolenia „Porozumienie z koniem; Sprawność jeźdźca; Efektywny trening; Rozwiazywanie problemów - współdziałanie jeździectwa naturalnego i klasycznego” Moniki Damec i dr. Krzysztofa Skorupskiego w Stajni Sarnówek Podczas szkolenia Moniki Damec  i dr Krzysztofa Skorupskiego myślałam o tym, że nie znamy i nie doceniamy  SWEGO. Marka Moniki Damec jest już znana dla większości z poszukujących przewodnika w lepszej pracy z końmi, ale wspólna praca Moniki i dr Krzysztofa Skorupskiego okazała się nową jakością. 

Dwoje wspaniałych, otwartych  ludzi potrafiących obserwować, analizować i na tej podstawie zaproponować  sposoby  pracy dla jeźdźców i dla koni. Szczególnie cenne było obecne podczas wykładów, komentarzy i ćwiczeń z końmi  połączenie widzenia „klasycznego” i „naturalnego”, które spowodowało, że to rozgraniczenie zniknęło na rzecz po prostu DOBREGO I ŚWIADOMEGO JEŹDZIECTWA. 
Wykłady dały nam  bardzo wiele konkretnej wiedzy jak uczyć , a więc i trenować konie - wykorzystując ich naturalne dyspozycje i szanując ich końskie ograniczenia oraz jak rozwiązywać problemy korzystając z natury konia a nie walcząc przeciwko niej. Mogliśmy zrozumieć  również jak nasze umiejętności porozumienia z końmi oraz nasza sprawność psychoruchowa  wpływają na postępy i osiągnięcia konia. 
Ćwiczenia z końmi w wydaniu obydwu prowadzących  pomogły przeobrazić nam tę wiedzę w konkretne umiejętności.  Delikatność Moniki i żywiołowość Krzysztofa wzajemnie się uzupełniały  stanowiąc dodatkową  zaletę pary prowadzących.  Swoja drogą Krzysztof dał nam niezłą szkołę podczas ćwiczeń równowagi i wyczucia jeździeckiego.
Mocną stroną szkolenia była również jego organizacja: wszystko było na czas, na miejscu można było skorzystać z komfortowego zakwaterowania i smacznych posiłków. Organizatorzy zadbali o ogrzewanie i ciepłe napoje na hali, przyjazną atmosferę,  dobrze przygotowanie pomieszczenia wykładowe oraz wyśmienitego dzika na swój koszt podczas dyskusyjnego wieczoru.    
Dodatkowym smaczkiem szkolenia było wieczorne spotkanie przy kominku, na które organizatorzy  zaprosili znanych trenerów i zawodników jeździectwa za środowiska Kwidzyńskiego i okolic. Podczas niego dr Krzysztof Skorupski  poprowadził dwa wykłady poświęcone ważnym aspektom szkolenia w sporcie jeździeckim. Jeden z nich, w formie rozmowy  z uczestnikami spotkania, rozpoczął ciekawe i długie dyskusje na niełatwe tematy systemów szkolenia trenerów, jeźdźców i koni.
Cóż szkolenie miało jedną wadę – było zdecydowanie za krótkie.  Mocno napięty program mimo wszystko nie dał szansy każdemu  z prowadzących odkryć całego swego potencjału a jedynie go zasygnalizować. Rozjeżdżaliśmy się wiec niezaspokojeni, z ochotą na więcej …… . 
 


Zdjęcia