Strona Główna > Hippika > Dama w siodle

Mistrzostwa Republiki Czeskiej w Jeździe w Damskim Siodle

ABig ANormal ASmall

dodano: 23.09.2013


500-da9c903ef53037fcf7be9b41634fc84b-P7064996Pavla i Floryda

W dniach 6-7 lipca 2013 w Písku odbyły się siódme Międzynarodowe Mistrzostwa Republiki Czeskiej w Jeździe w Damskim Siodle. Uczestniczyły w nich zawodniczki z Czech, Polski i Słowacji, łącznie na 27 koniach, co stanowi nowy rekord frekwencji. Polskę reprezentowały trzy pary: Virginia Buława na klaczy Brandastarr, Ewa Pokrzycka na wałachu Orinoko oraz Blanka Satora na ogierze Escudero VII. Dwudniowe zawody odbyły się na terenie Państwowego Stada Ogierów w Písku wśród wspaniałych zabudowań stajennych autorstwa Františka Skopalíka w tzw. stylu koszarowych z początku ubiegłego stulecia. Obecny ośrodek działa nieprzerwanie od 1902 roku, początkowo na potrzeby armii, zajmując się hodowlą koni różnych ras gorąco i zimnokrwistych. Symbolem ośrodka jest jednak stojąca na głównym dziedzińcu rzeźba przedstawiająca ogiera Ardo rasy kladrubskiej autorstwa Josefa Václava Myslbeka. Jest to jedno ze studiów do najsłynniejszego dzieła tego rzeźbiarza – konnego pomnika św. Wacława na pl. Św. Wacława w Pradze. Atmosferę tego urokliwego miejsca oraz samych zawodów oddają zdjęcia oficjalnej fotograf imprezy Blanki Satranovej dostępne na stronie http://blanchee.rajce.idnes.cz/

W sobotę odbyły się konkursy Skoków przez Przeszkody (do 90 cm), Ujeżdżenia, Pas-de-Deux, Jazda Elegancji – Nagroda Chateau Herálec.

W niedzielę – finały Konkursu Skoków (do 100 cm), Szampańskie Wyzwanie, Konkurs Potęgi Skoku w Damskim Siodle, Konkurs Zręczności, Konkurs Ujeżdżenia, konkursy dla dzieci i wybory Damy Roku.

Zawody komentowały panie Iveta Lewingerová i JUDr. Ivana Seifertová. Sędziowały panie: Monika Krausová (obecnie jedyna akredytowana sędzia konkursów jazdy w damskim siodle), Eva Lomská i pan MVDr. Sedláček.

W pierwszym sobotnim konkursie uczestniczyło 5 zawodniczek na sześciu koniach. Po bezbłędnym przejeździe czterech par, o ostatecznym wyniku zadecydowała dogrywka:

I. Pavla Placáková na klaczy Dajána, II. Virginia Buława na Brandastarr, III. Anna Ježková na koniu Gin.

W najpopularniejszym Konkursie Ujeżdżenia uczestniczyło 17 par. Pierwszego dnia prowadzenie objęła reprezentantka Stada Ogierów Kladruby nad Labem Iva Hejlová na ogierze kladrubskim Sacramoso Mantova X, za nią Karolína Fränkelová z czeskiego stowarzyszenia Damy w Siodle na fryzie Fabian van de Pluum oraz Kateřina Neumannová na Solo Siria XXIX (Kladruby nad Labem). Ciekawe, że i drugiego dnia panie zajęły te same miejsca na podium. W ogólnej klasyfikacji polskie zawodniczki zajęły wysokie 4 (Blanka Satora) i 6 (Ewa Pokrzycka) miejsca.

W Pas-de-Deux można było zobaczyć pięć programów. Jedynym ograniczeniem był obowiązek, aby przynajmniej jedna uczestniczka jechała w damskim siodle. Razem z profesjonalnym jury sędziowali przedstawiciele sponsorów oraz gość specjalny, popularny czeski aktor Martin Kraus. Zwyciężyli reprezentanci gospodarzy: Lucie Šemíková na Przedswit Primus i Jan Mašek na Giudarze w strojach i do muzyki z filmu Matrix. Druga i trzecia nagroda dla reprezentantek Kladruby nad Labem: II. - dla Michaeli Flégrovej (Sacramoso Pavia VI-17) i Ivy Hejlovej (Sacramoso Mantova X); III. - dla Danušy Petránkovej (Sacramoso Corizzia XLIII-50) i Pavli Kašparovej (Solo Siria XXIX). Niestety Karolína i Simona Fränkelové nie ukończyły przejazdu z powodu nieposłuszeństwa jednego z koni.

Pierwszy dzień zakończył Konkurs Elegancji, w którym uczestniczyły 22 pary. Najpopularniejsze okazały się stroje rokokowe, były też panie w sukniach barokowych, współczesnych stylizacjach. Na tym tle znacząco wyróżniał się strój renesansowy. Iście czeskim poczuciem humoru wykazała się Simona Fränkelová, prezentując się jako młoda cesarzowa Maria Teresa.

Drugi dzień rozpoczął się Konkursem w Skokach przez Przeszkody. Zwyciężyła, dzięki jedynemu czystemu przejazdowi, Pavla Placáková na Dajánie, o drugim miejscu zadecydował czas przejazdu: Lucie Krahulcová-Hřebejková na Montym okazała się szybsza od Virginii Buławy na Brandastarr. Ponieważ czwarta z zawodniczek Anna Ježková zrezygnowała ze startu, a tytuły mistrzowskie są zarezerwowane dla czeskich reprezentantek, tytuł drugiej vice mistrzyni nie został przyznany.

Dwa następujące konkursy zostały, trochę bezcelowo, ze sobą połączone, tj. żeby uczestniczyć w Konkursie Potęgi Skoków należało z dowolnym wynikiem pokonać szereg (50 cm) z lampką szampana w ręce. Szampańskie Wyzwanie cieszyło się jednak dużo większym zainteresowaniem, niż drugi „poważniejszy” konkurs, który po trzech udanych skokach wygrała Anna Ježková na Ginie (105 cm).

W Konkursie Ujeżdżenia tytuły mistrzowskie otrzymały: Mistrzyni RCz 2013 Iva Hejlová na Sacramoso Mantova X, I Vice Mistrzyni Karolína Fränkelová na Fabianie van de Pluum, II Vice Mistrzyni Kateřina Neumannová na Solo Siria XXIX .

Dzień zwieńczyły wybory Damy Roku, które wygrała najaktywniejsza zawodniczka Pavla Placáková, która na swoich dwóch klaczach Floridzie i Dajánie uczestniczyła we wszystkich konkursach i konkurencjach.

Historia hodowli koni w Písku sięga XIX wieku, nie dziwi więc fakt, że patronat honorowy nad zawodami objął Urząd Miejski. Dopisali również sponsorzy:Zdjęcia