Strona Główna > Hippika > Wokół sportu

GUCCI PARIS MASTERS – Pięć gwiazdek w Paryżu

ABig ANormal ASmall

dodano: 07.12.2013


500-ce2d24260157dd0d90ff3c8a47f7abe6-K.S

Pierwszy tydzień grudnia zarezerwowany jest od lat dla paryskich miłośników koni. Słynny Salon Konia i związane z nim atrakcje komercyjne, sportowe a od kilku lat również artystyczne przyciągały niezmiennie dziesiątki tysięcy amatorów – ograniczona przestrzeń Salonu w murach Paryża była jednak poważną przeszkodą w organizacji zawodów sportowych w skokach przez przeszkody o najwyższej, pięciogwiazdkowej klasie.Przeniesiono wiec wydarzenie na północne, dalekie przedmieścia Paryża, blisko lotniska Roissy Charles de Gaulle. Decyzja była kontrowersyjna, ale dzięki uzyskanej przestrzeni, dzięki zaangażowaniu włoskiej marki Gucci i dzięki mądrej strategii medialnej łączącej najwyższe wymagania sportowe z elegancja, obecnością osobistości znanych z filmowego światka i szeroko pojętą promocja wszystkich prawie dyscyplin z koniem związanych – Salon Konia i Gucci Master stworzyły razem « elitarne wydarzenie dla szerokiej rzeszy ». Pojęcie wydaje się antynomiczne, ale na nim właśnie opiera się oszałamiający sukces imprezy  - 160 000 wejść na salon, bilet na zawody Gucci Masters od 5 do 8 grudnia wykupione na miesiąc przed otwarciem (7500 miejsc na trybunach), obecność najlepszych jeźdźców klasy światowej i perspektywa stworzenia imprezy międzynarodowej. W lutym organizatorzy przenoszą zawody do Hong Kongu, następnie do Nowego Jorku a w perspektywie jest jeszcze inna, chwilowo owiana tajemnicą, stolica świata.

 

Pierwszym elementem sukcesu jest bardzo dobra organizacja – na miejsce można dojechać szybkim pociągiem RER lub samochodem, pod drzwi Salonu dowiozą klientów darmowe autobusy, kursujące do 2 rano. Duża przestrzeń pozwala również zorganizować w komfortowe warunki pobytu dla koni, które maja swój specjalny hall – zamknięty dla publiczności i nawet dziennikarze nie maja prawa przeszkadzać zwierzętom zdjęciami  - w tym miejscu mają « święty spokój ». Za to wychodząc  na ujeżdżalnię « rozgrzewkową » rzucane są natychmiast w gorączkę widzów, którzy w oczekiwaniu na początek kolejnych przejazdów mogą przyglądać się rozprężaniu -  opierając o bariery, prosić o autograf sportowców, pstrykać zdjęcia i korzystać z obfitej oferty gastronomicznej. Ta bliskość publiczności i jeźdźców w pięknie przystrojonym hallu, obok luksusowych wyrobów Gucci i dobrych szampanów przybiera publiczność w kostiumy VIP, zwłaszcza kiedy w kolejce po wino stoi się obok Guillaume Canet (bardzo popularnego we Francji aktora i reżysera, który postanowił  oddalić się na chwilę od ekranu aby przekształcić się w jeźdźca startującego w zawodach skoków przez przeszkody).

Osobistości ze świata telewizji i kina, są kolejnym elementem sukcesu Gucci Masters. Oni również biorą udział w zawodach i to dla nich wymyśla się mniej sportowe a bardziej widowiskowe wydarzenia, które zapewniają publiczności autentyczne « show ». Tych « nazwisk » we Francji nie brakuje, bowiem koń i jeździectwo są tu sportem autentycznie kochanym. Jean Rochefort, aktor, dżentelmen, jeździec i hodowca koni, który jak sam przyznaje, często kręcił filmy « dla owsa i pszenicy » twierdzi, że chciałby aby jeździectwo stało się we Francji bardziej popularne od footballu ». Chwilowo jest z pewnością bardziej skuteczne jeśli chodzi o rezultaty sportowe – ale bez odpowiednich środków finansowych jeździectwo na najwyższym, sportowym poziomie jest w chwili obecnej praktycznie niemożliwe – dlatego tez sukces popularności Końskiego Salonu i Gucci Masters jest sukcesem wszystkich miłośników koni.

Salon Koni proponuje, poza skokami, bardzo szeroką ofertę pokazów i zawodów : Międzynarodowe Zawody Ujeżdżeniowe, Zawody Woltyżerki, Powożenia, Reiningu, pokazy sportowe jeźdźców niepełnosprawnych oraz piękne spektakle « nocy końskich », gdzie prezentują się najlepsi trenerzy koni na wolności.

Więcej samych sportowych koniach, zawodnikach i zawodach w następnej korespondencji…

         Zdjęcia