Strona Główna > Relacje ze szkolen

Pierwszy zjazd nowego Pierwszego Roku UPHB

ABig ANormal ASmall


500-75d1273606f7ddf49431f4bcc4e6f783-P3150077

14 – 16 marca Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie był miejscem spotkania I roku Uniwersytetu Pro Hipico Bono. W tym klimatycznym otoczeniu spotkała się grupa studentów pragnąca posiąść wiedzę na temat humanitarnego i etycznego postępowania wobec koni, spotkali się ludzie traktujący konie jak istoty rozumne i czujące, ludzie pragnący usystematyzować i uzupełnić wiedzę hipologiczną.W zdobywaniu tej szlachetnej wiedzy pomagało grono jak zawsze fantastycznych w PHB wykładowców.

Już w piątek, 14 marca po powitaniu i wprowadzeniu przez pana Wojciecha Mickunasa, odbył się pierwszy wykład  pani Anny Ślązak pod tytułem "Po co człowiekowi koń czyli historia jeździectwa". Pani Ania przeniosła nas w daleką przeszłość na ziemie ukraińskie, kazachstańskie, do Azji Wschodniej gdzie znaleziono pierwsze ślady udomowienia konia i dowody na wpływ człowieka na rozród koni czyli pierwsze hodowle.

Po kolacji uczestnicy mieli możliwość bliższego poznania się i porozmawiania na temat łączącej ich pasji.

Drugi dzień rozpoczął wykład doktor weterynarii, pani Doroty Bogusz pod tytułem "Dobrostan – ruch". Niezwykle ciekawy wykład zakończył się burzliwą dyskusją i tysiącem pytań do wykładowcy. Po krótkiej przerwie pan dr Mariusz Maćkowski niezwykle przystępnie przedstawił studentom zagadnienia z genetyki. Wydawało się, że to temat bardzo trudny, jednak po zakończeniu wykładu studenci mieli niedosyt wiedzy. Na szczęście były to pierwsze spotkania, więc jest szansa na jej uzupełnienie.

W arkana "Podstaw psychologii konia" wprowadzał pan dr Adam Borowicz. Mieliśmy okazję uzyskać wiele informacji na temat behavioru. Dowiedzieliśmy się co to jest edukacja szlachetna, edukacja szybka i edukacja bolesna. W następnych wykładach pani Natalia Krugiołka – fizjoterapeuta w sposób niezwykle obrazowy pokazała nam co to jest edukacja bolesna. Uczestnicy przebrani już w stroje sportowe mieli okazję poturlać się na piłkach, porzucać piłeczkami tenisowymi. Te proste zabawy miały na celu poprawienie koordynacji ruchu i równowagi. Mięśnie bolę do dzisiaj.

Dalszy wykład pani dr Doroty Bogusz pod tytułem "Mechanizmy amortyzujące kopyta" był prawdziwym hitem, Pytaniom nie było końca. Wielu uczestników wykładu zmieniło pogląd na temat zakładania podków.

Ten dzień zakończył się kolejnym wieczornym spotkaniem przy gitarze. Okazało się, że pan Wojtek jest nie tylko doskonałym trenerem, ale też świetnym gitarzystą.

Niedziela 16 marca w całości należała do pana Mikołaja Chełkowskiego. W wykładzie "Koń – cóż to za zwierzę, behavior, biomechanika" i "Wychowanie to podstawa" pan Mikołaj barwnie i ze swadą opowiadał o celach wychowania konia, celach szkolenia konia i o instrumentach potrzebnych do ich wykonania. Te instrumenty to jednak nie bat, a nasza świadoma praca. Całość wykładów zakończył pokaz umiejętności wyszkolonego konia. Pan Chełkowski przedstawił słuchaczom I roku swojego dziesięcioletniego wałacha arabskiego o pieszczotliwym imieniu Tymek. Koń doskonale wychowany, wyczulony zarówno na głos, jak i na mowę ciała z uwagą słuchał poleceń swojej trenerki, Małgosi Mąkosy. Swoją drogą Małgosia również pokazała nam wysoki stopień wyszkolenia jeździeckiego wykonując jazdę bez siodła i ogłowia. Brawo Małgosiu! Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy następnego zjazdu. Wiedza hipologiczna jest bardzo obszerna, więc mamy nadzieję na wiele spotkań.

Hipopozytywni wszystkich stajni łączcie się!  

 

Liliana Janiszewska (Studentka Pierwszego Roku Uniwersytetu Pro Hipico Bono) Zdjęcia


Lista komentarzy
Nick: Marta Wojtkowiak-Białoń
Data: 01.04.2014
Pozdrowienia dla Wszystkich i do zobaczenia na kolejnych zjazdach :)
Nick: magda stankiewicz
Data: 19.03.2014
Było super! Nie czułam, żeby chociaż jedna minuta na wykładach była stracona. Dużo nowej i ugruntowanie starej wiedzy. Pozdrowienia dla wszystkich z I roku :) do zobaczenia we Wrocławiu ;)