Strona Główna > Relacje ze szkolen

Drugi zjazd 2 roku- praktyczna teoria

ABig ANormal ASmall

dodano: 15.04.2015


500-b328768e2113e822fb62c9d9c0da99d5-11033128_10153910998342715_872399393_o

Mimo, że minęły tylko 3 tygodnie od pierwszego zjazdu wielu z nas nie mogło się doczekać następnego. Drugi zjazd 2 roku- praktyczna teoria 

Mimo, że minęły tylko 3 tygodnie od pierwszego zjazdu wielu z nas nie mogło się doczekać następnego.

Piątkowe popołudnie w Sierakowie rozpoczęliśmy ćwiczeniami na poprawę dosiadu z  fizjoterapeutką Danutą Cyrson. Była to cenna dawka praktycznych ćwiczeń pomagających rozwijać umiejętności jeździeckie i to bez konieczności siedzenia na koniu.  Uczyliśmy się jak przy pomocy różnych narzędzi prawidłowo wykonywać ćwiczenia poprawiające równowagę, stabilność oraz koordynację ruchową- czyli wszystko to co przy jeździectwie jest kluczowe. Teraz przy odrobinie samodyscypliny taki sam trening możemy  przeprowadzić w domowym zaciszu- przede wszystkim  JUŻ WIEMY JAK!

Intensywną sobotę rozpoczęła lek. wet Dorota Bogusz  wykładem na temat aparatu amortyzacyjnego kopyta.  Uczyliśmy się jak prawidłowo ocenić kopyto pod kątem podkucia i w jakich sytuacjach jest to niezbędne,  a w jakich mamy wybór. Wielu z nas nie wiedziało na co zwracać uwagę oraz jak prawidłowo powinien poruszać się koń.  Dawka teorii została uzupełniona na ćwiczeniach w stajni, gdzie w mniejszych grupach wspólnie ocenialiśmy i porównywaliśmy różne  konie  pod kątem ich ruchu i jakości kopyt. Wiemy już jak sprawdzić w praktyce stopień wytrenowania strzałki gąbczastej i strzałki oraz co może być przyczyną  znaczących różnic między różnymi końmi.  Otrzymaliśmy pakiet wiedzy teoretyczno- praktycznej ułatwiający podejmowanie SŁUSZNYCH DECYZJI. 

Kolejny wykład o profilu jeźdźca - tym razem praca z siodła a wszystko to przeprowadzone przez  energicznego Mikołaja Chełkowskiego :)  Kolejna dawka filmów przygotowanych specjalnie dla studentów. Zbiór tego co każdy jeździec powinien wiedzieć. Przedstawione zostały  cechy jakie powinien posiadać jeździec aby koń był uważny.

Co jest istotne? 

-Używać pomocy tylko wtedy kiedy są one potrzebne
 - Niezależność działania pomocy 
-Czytelność pomocy 
-Warunkiem postępu są okoliczności. Jeżeli koń jest zdenerwowany, pobudzony to zasada klasyczna mówi że:  „jeżeli  nie jesteś w stanie dogadać się z koniem w zaistniałej sytuacji zejdź piętro niżej” 
-Uzmysłowienie sobie swoich problemów, które są kluczem w rozwiązywaniu problemów konia- czyli  odpowiednie przygotowanie do pracy z koniem: nauka różnych form dosiadu oraz płynne przejścia pomiędzy nimi, żeby nie zakłócać swoim zachowaniem percepcji konia. 
 
Podsumowując ĆWICZYĆ, ĆWICZYĆ  i jeszcze raz ĆWICZYĆ za równo SIEBIE jak i KONIA! 
 
Wykład z psychologii z Marią Hrehorowicz- stres i sposoby radzenia sobie z nim- czyli coś z czym spotykamy się wszyscy lecz w różnym stopniu na nas wpływa.  Stres  jest reakcją walki lub ucieczki. Po wykładzie oraz ćwiczeniach w podgrupach wiemy, że mamy bardzo duży wpływ na zmniejszenie poziomu stresu, a podstawą do zmian jest kształtowanie własnej świadomości. Pozytywne myślenie, poczucie humoru oraz tworzenie sytuacji, w których na pewno sobie poradzimy to tylko niektóre z omawianych przez nas metod. Słowa mają moc sprawczą- czyli sposób w jaki wypowiadamy słowa typu „poradzę sobie, uda mi się” czy też „ nie poradzę sobie”, itp.  to kształtuje nasze spostrzeganie rzeczywistości. Pamiętajmy „MÓZG LUBI PROSTOTĘ!” :)
 
Niedzielny maraton wiedzy rozpoczął dr Adam Borowicz kontynuacją wykładu o kontakcie jeździeckim. Poznaliśmy między innymi obiecany sekret kłusa ćwiczebnego dostając niezwykle cenne wskazówki- wtajemniczeni już wiedzą, że kroki do salsy są podpowiedzią. Omówiony również został trening interwałowy, jego istota oraz cel.
 
Wykład dr Mariusza Maćkowskiego o perspektywie rozwoju hodowli koni w Polsce okazał się lekcją historii. Cofnęliśmy  się do okresu z przed II Wojny Światowej gdzie Polska hodowla była na bardzo dobrym poziomie. Następnie prześledziliśmy statystyki aż po czasy współczesne. Jak to wygląda dziś? No cóż.. fakt, że najlepsi polscy zawodnicy startują na koniach zagranicznej hodowli i to, że mamy coraz mniej państwowych stad w Polsce nie napawa optymizmem jednak takie są realia. W hodowli koni nie da się odtworzyć czegoś na przestrzeni 15-20 lat gdyż jest to proces bardzo długo trwały. Zatem, w którym kierunku wszystko pójdzie? Sprawa dyskusyjna możemy jedynie się domyślać. 
 
Poznaliśmy kolejny ze zmysłów- wzrok. Oczy stanowią jeden z najważniejszych narządów zmysłu- osadzone po bokach głowy umożliwiają koniom panoramiczne widzenie.  To one wraz z uszami pełnią rolę systemu ostrzegawczego, chroniącego przed atakami drapieżników. Ilu  z nas zastanawiało się jak widzi koń?  Jak szerokie jest jego pole widzenia, ostrość, oraz jakie kolory rozpoznaje? Czy lepiej widzi w dzień czy w nocy? Na te i inne pytania odpowiedział dr Marcin Komosa. Wiedza przekazana na wykładzie pozwoliła nam również zrozumieć zakres widzenia konia w poszczególnych ustawieniach głowy, co przy uprawianiu jeździectwa jest niezwykle pomocne. Mając już pojęcie o tym, w jaki sposób koń postrzega rzeczywistość lepiej rozumiemy jego naturę. 
 
 
Zjazd zakończyliśmy pokazem  Mikołaja Chełkowskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć efekty pracy naszego klasyka, który aktywnie opowiadał nam o procesie szkolenia dając tym samym wskazówki, które możemy wykorzystać w swojej praktyce. Patrząc na umiejętności Pana Mikołaja jeździectwo zdawałoby się czymś lekkim, łatwym, jednak każdy kto dosiada konia bez względu na poziom wie ile wysiłku trzeba włożyć chociażby w umiejętne prowadzenie bez niepotrzebnej walki. 
 
 
 
 
 


Zdjęcia


Lista komentarzy
Nick: Żaneta
Data: 16.04.2015
no tak... jak mogłam pominąć w relacji ten istotny fakt :)
Nick: Magda
Data: 15.04.2015
Każdy z dni rozpoczynał się dawką energetycznych ćwiczeń i kończył luźnym spotkaniem wszystkich studentów czyli tzw. Hyde Parkiem :)