Strona Główna > Relacje ze szkolen

Trzeci zjazd dla 2 roku zaczął się ....

ABig ANormal ASmall


500-7f82e1b2daab7cb40e42a816dff04a59-DSC_0031

Trzeci zjazd dla 2 roku zaczął się aktywnie- tak jak tego sobie życzyliśmy.Piątkowe zajęcia sprawnościowe z fizjoterapeutką Danutą Cyrson miały na celu sprawdzenie na ile nasza świadomość się zmieniła po poprzednim zjeździe oraz zweryfikowanie pracy domowej. Dla niektórych była to wspaniała forma uruchomienia się po kilkugodzinnej podróży. Mimo intensywności wciąż zgodnym chórem chcemy aby każdy zjazd rozpoczynał się taką porcją ruchu!

Po ćwiczeniach wszyscy spotkaliśmy się na obiecanym „Hyde Parku” przy ognisku- z pozoru „luźne” spotkanie po raz kolejny przeobraziło się w ciekawą dyskusję- nie mogło być inaczej, w końcu każdy z nas mimo różnych poziomów przybył na Uniwersytet w konkretnym celu- zdobywanie wiedzy. To czas i miejsce na podejmowanie tematów wykraczających poza wykłady oraz wspólna burza mózgów nad "końskimi problemami" tych, którzy pytają na forum.

Sobotnie zajęcia rozpoczęliśmy  4-godzinnymi zajęciami prowadzonymi przez trenera Mickunasa.

101 ćwiczeń z ziemi- zajęcia zainspirowane książką o tym samym tytule. Nim przeszliśmy do praktyki  Trener wyjaśnił nam istotę tematu.

 „W pracy z ziemi nie chodzi o wytresowanie zwierzęcia, by stało się posłuszną „cyrkową małpką”. To czasochłonny proces:  najpierw wychowanie konia, a następnie przygotowanie go do roli towarzysza człowieka- konia wierzchowego.”  Po cennej dawce teorii każdy z nas miał okazję przećwiczyć pod okiem Trenera w jaki sposób postępować z koniem, dostaliśmy wskazówki jak się poruszać oraz nad czym popracować aby relacje koń-człowiek były bezpieczniejsze dla obojga gatunków.

Zajęcia z dr Adamem Borowiczem- kontynuacja kontaktu jeździeckiego . Wykład rozpoczął się od podziału na 2 grupy następnie wręczenie poleceń,  które szybko zweryfikowały wyniesioną wiedzę z poprzednich zjazdów.   Żarty się skończyły- w skupieniu i pełni powagi przystąpiliśmy do swoich zadań.  Po sprawdzianie wiedzy  dr Borowicz rozpoczął wykład od „rozłożenia” na czynniki pierwsze  prawidłowego ułożenia ciała jeźdźca względem ciała konia- podczas wykonywania różnego rodzaju chodów bocznych oraz wygięć . Otrzymaliśmy specjalnie przygotowane dla nas materiały- wreszcie zestaw  PRAWIDŁOWYCH wskazówek ze szczegółowym wyjaśnieniem „dlaczego tak a nie inaczej”.

Wykład o komunikacji  z dużym zaangażowaniem przedstawił Cezary Szamreta . Wyjaśnione zostało   czym właściwie jest komunikacja? Jakie są jej rodzaje, bariery  oraz na czym polega  komunikacja międzygatunkowa. Chcąc być dobrym nadawcą w relacji człowiek- człowiek jak i człowiek- koń powinniśmy pamiętać, że bez względu na cel, który chcemy osiągnąć „przesłanie źle przedstawione zostaje źle przyjęte niezależnie od wartości” - czyli nic innego jak świadomość! Był to jeden z tych wykładów, który łączył w sobie  wiedzę zdobytą na innych zajęciach- bez bazy w postaci wiedzy o naturze koni i świadomości ich potrzeb ciężko by nam było rozmawiać o jakiejkolwiek komunikacji.

Wykład z układu nerwowego przedstawiony przez dr Marcina Komosę, był bez wątpienia jednym z trudniejszych na tym zjeździe.  Omówiona została budowa, funkcję oraz istota układu nerwowego. Koń to skomplikowana „maszyna” chcąc zrozumieć  jej działanie należy mieć świadomość tego jak funkcjonują poszczególne obszary. Każdy z nas  bez względu na „staż” przy koniach- wie jak szybki czas reakcji mają te zwierzęta, większość również była świadkami  „końskiej paniki”, która z punktu widzenia człowieka zdawałaby się bezpodstawna.  Zajęcia wytłumaczyły nam mechanizm pojmowania oraz "wyłapywania" z otoczenia sygnałów, które koń poprzez doświadczenie i zdolność zapamiętywania postrzega jako zagrażające przetrwaniu.